Reżim prześladuje Miss Universe. "Konspiracja przeciwko ustrojowi"

Źródło:
PAP
Nikaragua. Prezydent Daniel Ortega na nagraniach archiwalnych
Nikaragua. Prezydent Daniel Ortega na nagraniach archiwalnych
Reuters Archive
Nikaragua. Prezydent Daniel Ortega na nagraniach archiwalnychReuters Archive

Reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi prześladuje nikaraguańską Miss Universe Sheynnis Palacios. "Zdrada ojczyzny" to tylko jedno z długiej listy oskarżeń wysuniętych wobec 23-latki.

Światowy sukces pierwszej Nikaraguanki i przedstawicielki Ameryki Środkowej, która w listopadzie 2023 wygrała konkurs piękności (Miss Universe) zorganizowany w Salwadorze, nie znalazł uznania w oczach rządu jej kraju.

Sheynnis znalazła się na liście opozycjonistek "winnych przestępstwa konspiracji przeciwko ustrojowi kraju".

Reżim kontra Miss Universe

Spreparowane przez nikaraguańską prokuraturę oskarżenie dotyczy udziału 17-letniej wówczas dziewczyny w działalności opozycyjnej, zwłaszcza masowych demonstracjach ulicznych przeciwko dyktaturze prezydenta Ortegi z 2018 roku, krwawo stłumionych przez wojsko i policję.

Po pierwszych spontanicznych reakcjach nikaraguańskiej ulicy na światowy sukces Sheynnis Palacios nikaraguańska Miss Universe została uprzedzona przez władze, że w razie powrotu do kraju zostanie aresztowana i postawiona przed sądem za zdradę ojczyzny.

Dyrektorka konkursów piękności wydalona z kraju

Podobny los czeka dotychczasową dyrektorkę konkursów piękności w Nikaragui Karen Celebretti. Ze względu na jej publiczne wypowiedzi - krytyczne wobec rządu Ortegi, a dotyczące fałszowania kolejnych wyborów oraz uwięzienia lub zmuszenia do ucieczki z kraju niemal wszystkich opozycjonistów spośród dawnych towarzyszy z czasów rewolucji przeciwko prawicowej dyktaturze - została oskarżona przez nikaraguańską prokuraturę o zdradę ojczyzny.

Miała ona rzekomo uczestniczyć w "praniu brudnych pieniędzy" i "rozsiewaniu fałszywych wiadomości wymierzonych przeciwko panującemu w Nikaragui ustrojowi". 6 stycznia tego roku wraz z mężem i synem została wydalona z ojczyzny.

Miss pozostaje za granicą

Miss Universe Sheynnis Palacios, wobec rządowej groźby "niezwłocznego aresztowania", także pozostaje za granicą.

Małżonka nikaraguańskiego dyktatora Daniela Ortegi, wiceprezydent Rosario Murillo, ogłosiła w tych dniach, że postanowiła osobiście zorganizować tego lata pod patronatem rządu nowy konkurs piękności dla kobiet w wieku od 18 do 25 lat.

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: PAP