Bici, gwałceni, w kajdanach. Setki uczniów więzionych w szkole


Nigeryjska policja uwolniła 67 osób, więzionych i torturowanych w szkole koranicznej na północy kraju. W placówce przetrzymywano chłopców i mężczyzn w wieku od 7 do 40 lat. W związku ze sprawą aresztowano dwóch nauczycieli i właściciela szkoły.

W poniedziałek nigeryjska policja przeprowadziła nalot na szkołę koraniczną w mieście Daura w stanie Katsina na północy Nigerii, gdzie siłą przetrzymywano setki uczniów. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu policja przekazała, że więźniowie byli poddawani "nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu".

Gwałty, tortury i śmierć

Część z nich została wykorzystana seksualnie. Jeden z uwolnionych powiedział agencji Reutera, że zakładnicy byli bici i gwałceni. Niektórzy zostali zabici. Jak relacjonowali policjanci, zakładnicy mieli ręce i nogi zakute w łańcuchy. Wielu z nich zabrano do szpitala. - Byli w bardzo złym stanie, kiedy ich znaleźliśmy - powiedział funkcjonariusz Isah Gambo, który brał udział w akcji. - Bicie, znęcanie się, karanie - zawsze nam to robili. Historia o tym, że nas uczyli, była jedynie przykrywką. Nie uczyli nas, na litość boską - powiedział jeden z uczniów. W związku ze sprawą aresztowano dwóch nauczycieli oraz właściciela szkoły.

Trwają poszukiwania

Jak pisze BBC, do szkoły koranicznej zapisanych było ponad 300 uczniów, ale większość zdołała uciec jeszcze przed interwencją policji. Zakładnicy zbuntowali się i wielu udało się wydostać z kajdan - relacjonował rzecznik policji w Katsinie. Dodał, że nie wiadomo, gdzie są uczniowie. Trwają ich poszukiwania.

Uczniowie pochodzili z różnych części kraju. - Niektórzy z nich nie są nawet Nigeryjczykami. Pochodzą z Nigru, Czadu, a nawet Burkiny Faso i innych krajów - powiedział Gambo.

Szkoła funkcjonowała przez dekady jako miejsce, gdzie miano studiować Koran. Wysyłano do niej także uczniów, którzy sprawiali problemy wychowawcze.

Nadużycia w islamskich szkołach

Islamskie szkoły z internatem są powszechne na północy Nigerii, zamieszkanej w większości przez muzułmanów. Lokalna organizacja Muslim Rights Concern szacuje, że uczęszcza do nich łącznie około 10 milionów dzieci.

Wielokrotnie pojawiały się doniesienia o przypadkach nadużyć w podobnych instytucjach. W zeszłym miesiącu policja uwolniła ponad 300 uczniów, więzionych w szkole koranicznej w stanie Kaduna.

Prezydent Nigerii wezwał wówczas przywódców religijnych i plemiennych do współpracy z rządem w celu "ujawniania i powstrzymania wszelkiego rodzaju nadużyć, o których powszechnie wiadomo, ale które przez wiele lat były ignorowane przez nasze społeczności". Zaapelował także o przeciwdziałanie "niepożądanym praktykom kulturowym, które sprowadzają się do wykorzystywania dzieci".

Oświadczył też, że rząd planuje zakazać tego rodzaju szkół.

Autor: momo//kg//kwoj / Źródło: BBC, Reuters