Walczą z epidemią gorączki Lassa. Już 127 ofiar śmiertelnych

Gorączka Lassa
Nigeryjczycy wyszli na ulicę. Protest przeciwko kryzysowi gospodarczemu (Lagos, 1.10.2024)
Źródło: Reuters

W Nigerii rośnie liczba ofiar śmiertelnych epidemii gorączki Lassa. Według danych Nigeryjskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC), od początku roku zmarło już 127 osób, a potwierdzono 674 przypadki zakażenia.

Epidemia objęła 18 stanów i 93 jednostki administracyjne. Najbardziej dotknięte są stany Ondo, Edo i Bauczi, które odpowiadają za ponad 70 procent wszystkich infekcji.​

Władze sanitarne podkreślają, że choroba rozprzestrzenia się głównie w porze suchej, a głównym źródłem zakażenia są gryzonie, których odchody mogą zanieczyszczać żywność i wodę.​

Śmiertelność tej choroby wirusowej w Nigerii jest obecnie na poziomie 18,8 procent. Raport NCDC zwrócił uwagę, że najbardziej dotkniętą grupą demograficzną są osoby w wieku od 21 do 30 lat, co przypisuje się niskiej świadomości, niehigienicznym warunkom życia i wysokim kosztom leczenia.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków, NCDC uruchomiło działania interwencyjne, w tym śledzenie kontaktów zakażonych osób oraz kampanie informacyjne na temat higieny i profilaktyki. WHO oraz inne międzynarodowe instytucje wspierają Nigerię w walce z epidemią.

Lassa - objawy choroby

Gorączka Lassa to ostra wirusowa choroba krwotoczna rozprzestrzenia się poprzez kontakt z żywnością lub przedmiotami gospodarstwa domowego zanieczyszczonymi przez zakażone gryzonie. Jest przenoszona z człowieka na człowieka.

Towarzyszą jej gorączka, ból głowy, ból gardła, ogólne osłabienie organizmu, kaszel, nudności, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i ból w klatce piersiowej. W ciężkich przypadkach może powodować niewyjaśnione krwawienia z uszu, oczu, nosa, ust i innych otworów ciała.

W Afryce Zachodniej co roku odnotowuje się od 100 do 500 tysięcy przypadków gorączki Lassa i około 5 tys. zgonów związanych z tą chorobą.

Czytaj także: