Zamach stanu w Nigrze. "D-Day interwencji wojskowej został już ustalony"

Źródło:
PAP

Wspólnota Gospodarcza Krajów Afryki Zachodniej wyznaczyła dzień ewentualnej interwencji wojskowej w Nigrze i oczekuje na wydanie rozkazu - poinformował w piątek sekretarz ECOWAS Abdel-Fatau Musah. W Nigrze sprawuje władzę junta, która w lipcu obaliła prezydenta Mohameda Bazouma.

- Jesteśmy gotowi do wejścia (do Nigru - red.) w każdej chwili, gdy zostanie wydany rozkaz. D-Day interwencji wojskowej został już ustalony, ale nie możemy ujawnić, kiedy to będzie. Już uzgodniliśmy i dopracowaliśmy, co będzie wymagane do interwencji - powiedział Musah po zakończeniu dwudniowego spotkania dowódców armii państw tej organizacji w stolicy Ghany Akrze, podczas którego dyskutowano o szczegółach ewentualnych działań wobec junty w Nigrze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co się dzieje w Nigrze i jakie ma to znaczenie dla reszty świata, w tym Europy - Opcja militarna nie jest przez nas preferowana, ale jesteśmy zobowiązani do zrobienia tego ze względu na brak możliwości porozumienia się z nigerską juntą. Nie możemy prowadzić niekończącego się dialogu - podkreślił Musah. Zapewnił przy tym, że jakakolwiek interwencja w Nigrze będzie "krótkotrwała", a jej celem będzie przywrócenie porządku konstytucyjnego w tym kraju.

"Nie zamknęliśmy żadnych drzwi"

Komisarz zaznaczył jednak, że ECOWAS nadal dąży do pokojowego rozwiązania kryzysu nigerskiego. - W tej chwili wciąż przygotowujemy się do wysłania misji mediacyjnej do tego kraju, więc nie zamknęliśmy żadnych drzwi - powiedział.

Musah już w czwartek mówił, że państwa należące do bloku ECOWAS są gotowe do udziału w siłach, które mogłyby interweniować w Nigrze, "jeżeli zawiodą inne środki".

Pucz w Nigrze

Pod koniec lipca nigerska junta wojskowa obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma, sojusznika państw zachodnich, kluczowej postaci w zwalczaniu dżihadystycznych sił w Sahelu. Generał Abdourahamane Tchiani ogłosił się nowym przywódcą kraju.

Puczyści zapowiedzieli osądzenie byłego prezydenta, zaś na czele rządu postawili Ali Mahamane Lamine Zeine, członka nigerskiego rządu obalonego w 2010 roku.

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: PAP