Nieznane potwory z głębin

Aktualizacja:
Niesamowite stwory żyją w głębinach (Census of Marine Life)
Niesamowite stwory żyją w głębinach (Census of Marine Life)
Census of Marine Life
Niesamowite stwory żyją w głębinach (Census of Marine Life)Census of Marine Life

W morskich głębinach żyją zwierzęta, które przez wiele lat kryły się przed oczami człowieka. Teraz, dzięki badaczom, którzy dotarli w najgłębsze odmęty oceanu, możemy zobaczyć stworzenia, których wygląd bardziej kojarzy się z bajką - a czasem i z horrorem - niż ze znanym nam światem.

 
Złoty skorupiak (Census of Marine Life/Büntzow/Corgosinho) Census of Marine Life/Büntzow/Corgosinho

Naukowcy pracujący przy projekcie o nazwie Census of Marine Life, czyli Spisie Morskich Form Życia, opisali podczas swoich prac ponad 17,5 tysiąca różnych form życia. Najciekawsze stworzenia żyją w głębinach, gdzie nie dostrzega ich ludzkie oko, a ciśnienie jest tak wysokie, że zabiłoby większość znanych nam ryb. Zwierzęta te badali i liczyli naukowcy z 34 krajów świata przez dziewięć lat. Oficjalne podsumowanie spisu będzie miało miejsce w październiku 2010 roku - na dziesięciolecie podwodnych poszukiwań.

 
Dumbo wyciągnięty na powierzchnię (Mike Vecchione/Census of Marine Life) Mike Vecchione/Census of Marine Life
 
Nietypowa strzykwa (Larry Madin/Census of Marine Life) Larry Madin/Census of Marine Life

5 kilometrów w kierunku dna

Zwierzęta, które pokazali - jeszcze nieoficjalnie - szerszej publice naukowcy, żyją na głębokości sięgającej od 200 metrów do 5 kilometrów. W tych czarnych z braku światła wodach (na 200 metrach kończy się fotosynteza) odkryto tysiące zwierząt należących do przeróżnych gatunków - krabów, krewetek czy robaków. Organizmy te żywią się tym, co dociera do nich z góry - martwą materią organiczną, zdechłymi wielorybami, czy wykorzystującymi chemosyntezę bakteriami. Poniżej głębokości jednego kilometra naukowcy zaobserwowali prawie 6 tysięcy różnych gatunków zwierząt. Naukowcy twierdzą, że na tak dużą różnorodność wpływają ciężkie warunki - w obliczu bardzo ograniczonych zasobów, zwierzęta w głębinach stają się prawdziwymi specjalistami od wykorzystywania specyficznego dla nich pokarmu.

Morski Dumbo i złoty węgorz

W głębinie można spotkać między innymi złotą rybę przypominającą węgorza, czy kuzyna ośmiornicy nazywanego przez naukowców Dumbo, gdyż swoim wyglądem do złudzenia przypomina uszatego słonia z bajki. Tak naprawdę pod jedną nazwą kryje się tu kilka gatunków zwierząt, które występują na głębokości 1 do 3 kilometrów i poruszają się za pomocą zamaszystych ruchów swoich "uszu". Dumbo ma jeszcze jedną wspólną cechę z kreskówkowym słoniem, a mianowicie wielkość. Największy złapany okaz miał dwa metry długości, ale ważył tylko 6 kilogramów.

Innym ciekawym stworzeniem jest żyjąca na głębokości prawie 3 kilometrów strzykwa znana jako Enypiastes. W przeciwieństwie do większości swoich kuzynów, którzy przypominają swoim wyglądem ogórki, Enypiates wygląda raczej jak typowa przezroczysta meduza. Wzrok może przyciągnąć także złoty skorupiak, który wygląda zupełnie jak fragment biżuterii. Jednak aby go dokładnie obejrzeć, potrzebny jest już mikroskop.

Jak badane są głębiny? (Census of Marine Life)
Jak badane są głębiny? (Census of Marine Life)Census of Marine Life

Źródło: National Geographic, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Census of Marine Life