Świat

"Nieprzewidziana sytuacja" na budowie elektrowni atomowej. Upuścili reaktor

Świat

Incydent na budowie elektrowni atomowej na Białorusi
Google EarthElektrownia atomowa jest budowana w białoruskim Ostrowcu

Białoruskie Ministerstwo Energetyki informuje, że na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu doszło do "nieprzewidzianej sytuacji". W ten sposób resort odniósł się do doniesień, że został upuszczony tam reaktor.

"Nieprzewidziana sytuacja zaistniała na miejscu przechowywania korpusu reaktora białoruskiej elektrowni atomowej podczas przeprowadzania ciężkich prac jego przemieszczania w płaszczyźnie horyzontalnej" – oznajmił przedstawiciel resortu agencję BiełTA, powołując się na generalnego podwykonawcę Atomstrojeksport.

Wcześniej niezależne media białoruskie powiadomiły, że 10 lipca na budowie elektrowni, oddalonej 50 km od Wilna, doszło do "upuszczenia reaktora podczas jego umieszczania w sekcji reaktorów" w ramach próbnego montażu. Ważący 330 ton agregat według tych doniesień upadł z wysokości 2-4 metrów.

Ministerstwo podało, że obecnie trwa analizowanie zaistniałej sytuacji.

Zarzuty pod adresem władz w Mińsku

"Po wszechstronnym zbadaniu przez białoruskich specjalistów informacji dostarczonej przez Atomstrojeksport zostaną podjęte odpowiednie decyzje. Białoruska strona będzie się przy tym kierować przede wszystkim koniecznością bezwzględnego zapewnienia bezpieczeństwa budowanej elektrowni" – oznajmił przedstawiciel resortu.

Atomstrojeksport oświadczył wcześniej, że rozpowszechniana w internecie "informacja o rzekomej nadzwyczajnej sytuacji łączącej się z uszkodzeniem korpusu reaktora nie odpowiada rzeczywistości". Podwykonawca poinformował, że korpus reaktora znajduje się poza sekcją reaktorów i nie ma przeszkód, by został umieszczony w docelowym miejscu.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zarzuciła we wtorek władzom Białorusi, że uchylają się od odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i nie chcą wpuścić na teren elektrowni obserwatorów, co budzi zaniepokojenie Wilna.

- Powtarzające się jeden po drugim przypadki awarii świadczą o tym, że nasz niepokój był uzasadniony i dlatego Litwa nadal będzie starać się wraz ze społecznością międzynarodową wpłynąć na to, by spełnienie żądań dotyczących bezpieczeństwa zostało zagwarantowane – oznajmiła.

Dwa bloki energetyczne

Elektrownia atomowa w Ostrowcu (biał. Astrawiec) będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów.

Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 roku.

Elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską Google Maps

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Earth