TVN24 | Świat

Socjaldemokraci rosną, Unia mocno traci. Wybory za trzy tygodnie

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP

Na trzy tygodnie przed planowanymi na 26 września wyborami do niemieckiego parlamentu sondaże wskazują na zwiększającą się przewagę socjaldemokratów z SPD i ich kandydata na kanclerza Olafa Scholza. Unia CDU/CSU notuje wyniki "najgorsze w historii" - komentują media.

Dziennik "Die Welt" wraz ze stacją ARD zlecił badanie sondażowe instytutowi Infratest Dimap. Przeprowadzono go na trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu, zaplanowanymi na 26 września.

"Die Welt" skomentował, że "trendy z ostatnich tygodni umacniają się", a "Niemcy wydają się być "mocno przekonani" do socjaldemokratów z SPD i Olafa Scholza, który kandyduje na stanowisko kanclerza. Opisano dalej, że centroprawicowo-chadecka Unia CDU/CSU "ma najgorszy w historii badań wynik, podobnie jak Armin Laschet, kandydat CDU na kanclerza".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Socjaldemokraci wysoko sondażach, Unia straciła

Jak wynika z badania, przewaga socjaldemokratów i Olafa Scholza zdecydowanie rośnie, po raz pierwszy od lutego 2017 roku, a SPD wraca na szczyt w sondażach. W porównaniu z poprzednim miesiącem SPD zyskało siedem punktów procentowych, osiągając wynik 25 procent.

Z kolei Unia CDU/CSU zdobyła jedynie 20 procent (tracąc aż 7 punktów procentowych). Jak zwracają uwagę media, to najgorszy wynik tej centroprawicowo-chadeckiej formacji w historii sondaży.

Zieloni tracą trzy punkty procentowe i mają aktualnie 16 procent poparcia. Jeśli chodzi o partie spoza pierwszej trójki, to wynik liberalnej, demokratycznej FDP zwiększa się o jeden punkt procentowy (13 procent). Skrajna prawica AfD z 12-procentowym poparciem poprawiła wynik o trzy punkty procentowe. Lewica (die Linke) utrzymują wynik sześciu procent.

Na pytanie o poparcie dla partii, która powinna przewodzić kolejnemu rządowi federalnemu, 35 procent respondentów opowiada się za SPD, 24 procent za Unią, a 13 procent za Zielonymi.

Kandydat Unii na kanclerza, Armin Laschet (CDU), pozostaje w tyle za swoimi konkurentami - Olafem Scholzem (SPD) i Annaleną Baerbock (Zieloni). Scholz prowadzi też zdecydowanie, gdy ankietowani odpowiadali na pytania, kogo uważają za najbardziej sympatycznego, kompetentnego kandydata na urząd. Wyniki Scholza to znaczne wzrosty w porównaniu z poprzednim badaniem z maja tego roku.

W rankingu zadowolenia z polityków Olaf Scholz (wicekanclerz i federalny minister finansów) uzyskał 56 procent, plasując się za kanclerz Angelą Merkel (64 procent). Na trzecim miejscu znalazł się szef CSU Markus Soeder (54 procent). Annalena Baerbock zdobyła 25 procent głosów. Coraz mniej Niemców jest zadowolonych z polityki Armina Lascheta - lider CDU uzyskał jedynie 20 procent poparcia.

Autor:akw//now

Źródło: PAP