Sputnik V może być produkowany w Bawarii

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP
Dyrektor EMA o rosyjskiej szczepionce Sputnik V (materiał z kwietnia 2021 roku)
Dyrektor EMA o rosyjskiej szczepionce Sputnik V (materiał z kwietnia 2021 roku)TVN24
wideo 2/2
TVN24 Dyrektor EMA o rosyjskiej szczepionce Sputnik V

Premier Bawarii Markus Soeder poinformował, że jeszcze w środę władze landu podpiszą umowę przedwstępną z producentem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Preparat ma być wytwarzany w bawarskim Illertissen.

Jeśli szczepionka Sputnik V zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków, "Bawaria otrzyma dodatkowe dawki szczepionki za pośrednictwem tej firmy" – mówił Markus Soeder, cytowany przez portal RND. - Myślę, że będzie to 2,5 miliona dawek, prawdopodobnie w lipcu, w celu zwiększenia dodatkowych możliwości szczepień w Bawarii – dodał szef regionalnego rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rosyjska szczepionka jest obecnie testowana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Zakład w Illertissen miałby po zatwierdzeniu produkować szczepionkę na zlecenie twórców Sputnika.

Informacja ta spotkała się także z krytyką. Dietmar Bartsch, szef grupy parlamentarnej partii Lewica w Bundestagu, powiedział, że Soederowi chodziło o sygnał: "Bawaria przede wszystkim!". - W kryzysie potrzebna jest przede wszystkim solidarność, a nie bezgraniczny egoizm dyktowany własną karierą – ocenił Bartsch w rozmowie z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

"Financial Times": EMA planuje dochodzenie w sprawie rosyjskiej szczepionki

We wtorek media poinformowały, że Europejska Agencja Leków ma rozpocząć dochodzenie w sprawie rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19. Jak podała rosyjska agencja Interfax, chodzi o kontrolę dotyczącą zgodności ze standardem "Dobrej Praktyki Klinicznej". Według źródeł dziennika "Financial Times", wtajemniczonych w pracę EMA, testy prowadzone w Rosji miały być "nieetyczne".

Zarzutom tym zaprzeczył w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Kiriłł Dmitrijew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, który odpowiada za dystrybucję szczepionki Sputnik V. Dowodził, że "uczestnicy badań nie byli poddawani presji, a badania były prowadzone z zachowaniem wszelkich standardów klinicznych".

Dmitrijew wspomniał, że organa regulacyjne 59 krajów, które już zatwierdziły rosyjską szczepionkę, "przeprowadziły bardzo dokładne badanie danych pod kątem zgodności ze standardem 'Dobrej Praktyki Klinicznej' i cieszą się, że spełniają one standardy".

Rosyjskie i chińskie szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości