Tim Lochner, 53-letni stolarz i restaurator, wygrał w niedzielę drugą turę głosowania w Pirnie w Saksonii przeciwko rywalom z CDU i Wolnych Wyborców. Lochner jest bezpartyjny, ale kandydował z poparciem Alternatywy dla Niemiec (AfD). Regionalny oddział tej partii w Saksonii został uznany za organizację skrajnie prawicową.
Wyniki niedzielnego głosowania zostały opublikowane na stronie internetowej miasta Pirna. Według wstępnych danych Tim Lochner uzyskał około 38,5 procent głosów. Za nim uplasowała się Kathrin Dollinger-Knuth (CDU) z około 31,4 proc. i niezależny Ralf Thiele z około 30,1 proc., który startował z ramienia Wolnych Wyborców.
Władze miasta podały, że frekwencja wyborcza wyniosła 53,8 procent. Już w pierwszej turze głosowania była ona stosunkowo niska i wyniosła 50,4 procent.
Lochner - z zawodu stolarz i restaurator - zdominował już pierwszą turę głosowania 26 listopada w mieście liczącym około 40 tysięcy mieszkańców. Otrzymał prawie 33 procent głosów, wyprzedzając Thiele (23,2 procent) i Dollinger-Knuth (20,3 procent).
Bezpartyjny kandydat Andre Liebscher (13,7 proc.) i Ralf Waetzig z SPD, popierany przez Zielonych (niecałe 10 proc) nie wzięli udziału w drugiej turze głosowania i poparli kandydatkę CDU Dollinger-Knuth.
Agencja dpa przypomniała, że Lochner jest bezpartyjny, ale kandydował z poparciem Alternatywy dla Niemiec (AfD).
Oddział partii uznany za organizację skrajnie prawicową i ekstremistyczną
Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych wprowadziła do Bundestagu 78 deputowanych.
W ubiegłym tygodniu Urząd Ochrony Konstytucji w Dreźnie poinformował, że regionalny oddział partii AfD w Saksonii został uznany za organizację skrajnie prawicową i ekstremistyczną. Część ekspertów uważa ją nawet za neofaszystowską.
Eksperci wskazują na coraz większą radykalizację stanowiska tej partii, znanej z głoszenia poglądów o charakterze eurosceptycznym, nacjonalistycznym, homofobicznym i islamofobicznym.
W opinii Thomasa Haldenwanga, szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (niemieckiego kontrwywiadu cywilnego), w AfD coraz częściej do głosu dochodzą osoby wypowiadające "skrajnie prawicowe teorie spiskowe", a także "nastawione wrogo do porządku konstytucyjnego".
Według ostatnich sondaży w skali całego kraju poparcie dla AfD wynosi 22 procent.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Matthias Rietschel/Getty Images