Wyniki niedzielnego głosowania zostały opublikowane na stronie internetowej miasta Pirna. Według wstępnych danych Tim Lochner uzyskał około 38,5 procent głosów. Za nim uplasowała się Kathrin Dollinger-Knuth (CDU) z około 31,4 proc. i niezależny Ralf Thiele z około 30,1 proc., który startował z ramienia Wolnych Wyborców.
Władze miasta podały, że frekwencja wyborcza wyniosła 53,8 procent. Już w pierwszej turze głosowania była ona stosunkowo niska i wyniosła 50,4 procent.
Lochner - z zawodu stolarz i restaurator - zdominował już pierwszą turę głosowania 26 listopada w mieście liczącym około 40 tysięcy mieszkańców. Otrzymał prawie 33 procent głosów, wyprzedzając Thiele (23,2 procent) i Dollinger-Knuth (20,3 procent).
Bezpartyjny kandydat Andre Liebscher (13,7 proc.) i Ralf Waetzig z SPD, popierany przez Zielonych (niecałe 10 proc) nie wzięli udziału w drugiej turze głosowania i poparli kandydatkę CDU Dollinger-Knuth.
Agencja dpa przypomniała, że Lochner jest bezpartyjny, ale kandydował z poparciem Alternatywy dla Niemiec (AfD).
Oddział partii uznany za organizację skrajnie prawicową i ekstremistyczną
Prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych wprowadziła do Bundestagu 78 deputowanych.
W ubiegłym tygodniu Urząd Ochrony Konstytucji w Dreźnie poinformował, że regionalny oddział partii AfD w Saksonii został uznany za organizację skrajnie prawicową i ekstremistyczną. Część ekspertów uważa ją nawet za neofaszystowską.
Eksperci wskazują na coraz większą radykalizację stanowiska tej partii, znanej z głoszenia poglądów o charakterze eurosceptycznym, nacjonalistycznym, homofobicznym i islamofobicznym.
W opinii Thomasa Haldenwanga, szefa Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (niemieckiego kontrwywiadu cywilnego), w AfD coraz częściej do głosu dochodzą osoby wypowiadające "skrajnie prawicowe teorie spiskowe", a także "nastawione wrogo do porządku konstytucyjnego".
Według ostatnich sondaży w skali całego kraju poparcie dla AfD wynosi 22 procent.
Autorka/Autor: tas/adso
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Matthias Rietschel/Getty Images