Lloyd Austin: Niemcy przekazały, że 50 systemów obrony przeciwlotniczej zostanie wysłanych na Ukrainę

Aktualizacja:
Autor:
ib,
mjz//now
Źródło:
PAP

Minister obrony Niemiec przekazał, że 50 systemów przeciwlotniczych Gepard zostanie wysłanych na Ukrainę - powiedział w bazie wojskowej Ramstein sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Niemieckie media informują także o innym rodzaju uzbrojenia, które ma trafić do naszych wschodnich sąsiadów. Agencja dpa podała, że na Ukrainę mają trafić używane czołgi Leopard. Z kolei z informacji "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że Ukraina może otrzymać także samobieżne haubicoarmaty typu Panzerhaubitze 2000.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas spotkania resortów obrony krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein przekazał, że Niemcy dostarczą Ukrainie 50 systemów przeciwlotniczych Gepard.

Mówił, że "kraje na całym świecie stanęły na wysokości zadania, by sprostać potrzebom Ukrainy". - W szczególności chcę podziękować za szczególną decyzję naszego niemieckiego gospodarza. Minister obrony Niemiec przekazał, że 50 systemów przeciwlotniczych [Gepard - red.] zostanie wysłanych na Ukrainę - powiedział.

Lloyd Austin przekazał tę informację, powołując się na niemiecką minister obrony Christine Lambrecht.

Ciężki sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Doniesienia mediów

Wcześniej o tym, że rząd federalny ma dostarczać ciężką broń na Ukrainę, poinformował "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na swojej stronie internetowej. Federalna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) miała formalnie poinformować o tym we wtorek, podczas spotkania resortów obrony krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein.

Producent uzbrojenia, firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), ma otrzymać pozwolenie na sprzedaż zregenerowanych technicznie dział przeciwlotniczych Gepard z dawnych zasobów Bundeswehry. KMW posiada "dwucyfrową liczbę" tych dział obrony przeciwlotniczej - dodał "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z kolei jak dowiedział się dziennik "Sueddeutsche Zeitung", KMW zamierza również dostarczyć Ukrainie 100 samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000.

Systemy przeciwlotnicze GepardU.S. Army photo by Spc. Osvaldo Fuentes
Niemiecka haubica samobieżna PzH 2000 na ćwiczeniachSpc. Nathanael Mercado / dvidshub.net

Grupa zbrojeniowa Rheinmetall z Dusseldorfu zaoferowała Ukrainie dostawę 88 używanych czołgów Leopard - poinformowała Deutsche Presse-Agentur.

Czołgi Leopard były budowane od wczesnych lat 60. i używane przez Bundeswehrę do 2003 roku. Firma chce dostarczyć pierwsze egzemplarze Leopardów "w ciągu kilku tygodni", koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 115 milionów euro. "Oferta obejmuje również szkolenia załóg w Niemczech, szkolenia w zakresie napraw, narzędzi, części zamiennych, bazy serwisowej i amunicji" - wyjaśniła dpa.

Rząd federalny otrzymał również wniosek od Rheinmetall, dotyczący zezwolenia na dostarczenie Ukrainie 100 transporterów opancerzonych Marder do obrony przed Rosją. Rzecznik rządu Steffen Hebestreit potwierdził w poniedziałek, że decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta "niezwłocznie".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib, mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Spc. Osvaldo Fuentes

Pozostałe wiadomości