Wyrok niemieckiego trybunału w sprawie skupu obligacji. Komisja Europejska zamyka procedurę naruszeniową

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podjęła decyzję o zakończeniu procedury naruszeniowej przeciwko Niemcom w sprawie prymatu prawa europejskiego. Chodzi o wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny. "Niemcy formalnie zadeklarowały, że potwierdzają i uznają zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego" - napisano w komunikacie KE.

"Komisja podjęła dziś decyzję o zamknięciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Niemcom w związku z wyrokiem niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 maja 2020 r. dotyczącym programu skupu aktywów sektora publicznego Europejskiego Banku Centralnego" - czytamy w oświadczeniu Komisji Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Komisja uważa, że należy zamknąć procedurę naruszeniową, ponieważ w swojej odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia Niemcy przedstawiły bardzo mocne zobowiązania. "W szczególności Niemcy formalnie zadeklarowały, że potwierdzają i uznają zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz wartości określone w art. 2 TUE, w tym w szczególności praworządności" - uzasadniła Komisja.

Dodatkowo "Niemcy wyraźnie uznają autorytet Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego decyzje są ostateczne i wiążące". RFN uważa również, że "legalność aktów instytucji unijnych nie może być przedmiotem badania skarg konstytucyjnych przed sądami niemieckimi, lecz może być przedmiotem kontroli jedynie Trybunału Sprawiedliwości".

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny Hadrian / Shutterstock

Rząd niemiecki, odwołując się do zapisanego w Traktatach obowiązku lojalnej współpracy, zobowiązał się "do wykorzystania wszelkich dostępnych mu środków, aby w przyszłości uniknąć powtórzenia się stwierdzenia ‘ultra vires’ i podjąć aktywną rolę w tym zakresie" - poinformowała KE w czwartek.

Procedura naruszeniowa wobec Niemiec

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w maju uznał, że Europejski Bank Centralny (EBC) przekroczył swoje uprawnienia, skupując od 2015 roku obligacje krajów strefy euro. Według sędziów program skupowania obligacji był częściowo niezgodny z niemiecką konstytucją, bo ani tamtejszy rząd, ani Bundestag nie zajęły się tą sprawą.

Niemiecki sąd podważył tym samym wcześniejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w grudniu 2018 roku zaakceptował tzw. luzowanie ilościowe.

Orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z maja 2020 r. wywołało obawy KE dotyczące jego zgodności z prawem Unii Europejskiej. W efekcie w czerwcu Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu procedury naruszeniowej wobec Niemiec "w związku z naruszeniem podstawowych zasad prawa UE, w szczególności zasad autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii, a także poszanowania właściwości Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na mocy art. 267 TFUE (Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - red.)".

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hadrian / Shutterstock