Koalicja "świateł drogowych" faworytką Niemców

Źródło:
PAP
Niemcy stawiają na socjaldemokratów z SPD
Niemcy stawiają na socjaldemokratów z SPDTVN24
wideo 2/10
Niemcy stawiają na socjaldemokratów z SPDTVN24

Większość Niemców z zadowoleniem przyjęłaby powstanie koalicji rządowej złożonej z SPD, Zielonych i liberałów z FPD, której przewodziłby Olaf Scholz - wynika z sondażu tygodnika "Spiegel". Trzy ugrupowania mają w tym tygodniu zdecydować, czy po zakończeniu rozmów wstępnych chcą rozpocząć formalne negocjacje koalicyjne. Zdaniem Scholza, koalicja taka może powstać przed świętami Bożego Narodzenia.

W sondażu przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej Civey na zlecenie "Spiegla" 53 procent respondentów stwierdziło, że koalicja pod przewodnictwem kanclerza z SPD Olafa Scholza z udziałem Zielonych i liberałów z FDP (nazywana koalicją "świateł drogowych") byłaby dobra dla Niemiec. Spośród nich 32 procent głosowało "tak, zdecydowanie", a 20 procent "raczej tak". 37 procent nie wierzy, że taka koalicja byłaby korzystna dla Niemiec, z czego 14 procent odpowiedziało "raczej nie", a 24 procent "nie, zdecydowanie nie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Największe poparcie sojusz SPD, Zielonych i FDP z Olafem Scholzem na czele rządu ma w szeregach sympatyków SPD i Zielonych. Aż 97 procent zwolenników socjaldemokracji z radością powitałoby taki układ rządowy. "W obozie Zielonych entuzjazm jest trochę bardziej stonowany" (86 procent) - pisze "Spiegel".

Inaczej wygląda sytuacja wśród wyborców FDP - są oni znacznie bardziej krytyczni wobec koalicji z Scholzem na czele. Według sondażu 50 procent uważa, że taka koalicja "raczej nie" lub "w żadnym wypadku" nie byłaby dobra dla Niemiec, a 18 procent jest niezdecydowanych. Tylko około jedna trzecia poparłaby sojusz z SPD i Zielonymi.

Wybory w Niemczech

W wyborach do Bundestagu z 26 września najsilniejszą partią okazała się SPD zdobywając 25,7 procent głosów. Unia CDU/CSU spadła do historycznie najniższego poziomu 24,1 procent, ale nie zrezygnowała z możliwości utworzenia rządu. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni - 14,8 procent, a za nimi FDP - 11,5 procent. Prawicowo-populistyczna AfD uzyskała 10,3 procent głosów.

Zdaniem Scholza, który jako urzędujący minister finansów przebywa w Waszyngtonie na spotkaniu ministrów finansów G20, koalicja "świateł drogowych" może powstać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Rozmowy wstępne "toczą się w bardzo, bardzo dobrej i konstruktywnej atmosferze" - powiedział Scholz. Dlatego też jest on pewien, że projekt trzech partii może zostać szybko zrealizowany i "przed świętami będziemy mieli nowy rząd" - oświadczył. Wszyscy postanowili "pracować teraz szybko". Trzy strony negocjacji uzgodniły ścisłe zachowanie poufności.

Podczas gdy Scholz przebywa w Waszyngtonie, partie SPD, Zielonych i FDP kontynuują w czwartek wstępne rozmowy w mniejszej grupie, a sekretarze generalni partii próbują od środy przelać na papier to, co zostało do tej pory wynegocjowane podczas kilku rund rozmów wstępnych - informuje telewizja ARD.

W piątek w ramach tzw. rundy 26 ma się spotkać sześciu przedstawicieli SPD i po dziesięciu Zielonych i FDP. Mają oni zdecydować, czy przygotowany przez sekretarzy dokument może stanowić podstawę do negocjacji koalicyjnych.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: