Greta Thunberg zabrała głos po zatrzymaniu przez niemiecką policję

Autor:
akw/dap
Źródło:
Reuters, PAP

Greta Thunberg została zatrzymana razem z innymi aktywistami klimatycznymi, którzy protestowali przeciwko wyburzeniu niemieckiej wioski Luetzerath i powstaniu w tym miejscu odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Tego samego dnia aktywistka została zwolniona przez policję i w mediach społecznościowych odniosła się do zajścia.  

Aktywiści klimatyczni od tygodni okupują położoną w zachodniej części Niemiec wioskę Luetzerath, którą koncern RWE chce zrównać z ziemią i wybudować na jej miejscu kopalnię węgla brunatnego.

W sobotniej demonstracji uczestniczyło wiele tysięcy ludzi. W stronę policji rzucane były kamienie i błoto. "Latają też petardy" - relacjonował portal dziennika "Bild". Z uwagi na zablokowanie przez służby dojazdu do Luetzerath demonstracja odbyła się w sąsiedniej miejscowości - Keyenberg.

Wśród protestujących była szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która skrytykowała niemieckich Zielonych za poparcie dla wyburzenia wioski Luetzerath. Powiedziała, że korporacje takie jak RWE powinny być odpowiedzialne za sposób, w jaki traktują ludzi.

Greta Thunberg wśród zatrzymanych aktywistów

Thunberg dołączyła do demonstrantów także we wtorek. Aktywiści protestowali w Jackerath, przy kopalni węgla brunatnego Garzweiler, około dziewięciu kilometrów od Luetzerath.

Kopalnia Garzweiler 2. Na ujęciu Map Google widać protest z czerwca 2019 roku

Według policji Thunberg znajdowała się w grupie aktywistów, którzy zaczęli niebezpiecznie zbliżać się do kopalni. "Zamierzamy użyć siły, aby doprowadzić was do kontroli tożsamości, więc prosimy o współpracę" - mieli ostrzegać policjanci.

Rzecznik policji w Akwizgranie potwierdził, że wśród zatrzymanych była Thunberg. Dodał, że została wyniesiona "z miejsca zagrożenia", by policjanci mogli ją wylegitymować.

Szwedka była widziana, gdy siedziała samotnie w policyjnym radiowozie.

Thunberg: ochrona klimatu nie jest przestępstwem 

"Wczoraj byłam w grupie, która pokojowo protestowała przeciwko rozbudowie kopalni węgla w Niemczech. Zostaliśmy otoczeni przez policję, a następnie zatrzymani, jednak wieczorem nas wypuszczono" - napisała Thunberg na Twitterze. 

Jak dodała, "ochrona klimatu nie jest przestępstwem".  

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/dap

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości