Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie został zaproszony na zjazd swojej partii

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Gerhard Schroeder zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich  spółek energetycznych
Gerhard Schroeder zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich spółek energetycznych
Reuters Archiwum
Reuters Archiwum Gerhard Schroeder zasiadał w radach nadzorczych rosyjskich spółek energetycznych

Gerhard Schroeder nie otrzymał od kierownictwa partii zaproszenia na kongres Socjalistycznej Partii Niemiec (SPD). Schroeder nie został też zaproszony na niedawne obchody 160-lecia SPD w Berlinie - zauważył "Spiegel". "Po odwołaniu ze stanowiska szefa rządu przez wiele lat pracował dla rosyjskich koncernów energetycznych i nadal jest uważany za bliskiego przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina" - napisał niemiecki tygodnik.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie otrzymał od kierownictwa partii zaproszenia na grudniowy kongres SPD. - Nie widzę już byłego lidera partii i byłego kanclerza w osobie Gerharda Schroedera. Postrzegam go jako biznesmena, realizującego swoje interesy - wyjaśniła Saskia Esken, liderka Socjalistycznej Partii Niemiec.

Schroeder nie został też zaproszony na niedawne obchody 160-lecia SPD w Berlinie - przypomniał tygodnik "Spiegel". Zaznaczył, że tradycją jest zapraszanie byłych liderów partii na konferencje i zjazdy. 79-letni Schroeder był kanclerzem w latach 1998-2005, na czele SPD stał w latach 1999-2004.

"Schroeder po zakończeniu kadencji kanclerskiej brał udział w szeregu konferencji najwyższego organu partii, a nawet przemawiał jako mówca - ostatnio w 2017 roku. W najbliższym kongresie partii od 8 do 10 grudnia w Berlinie nie będzie uczestniczył" - dodał "Spiegel".

Schroeder nie odciął się od Putina po rosyjskim ataku na Ukrainę

"Po odwołaniu ze stanowiska szefa rządu przez wiele lat pracował dla rosyjskich koncernów energetycznych i nadal jest uważany za bliskiego przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina, od którego nie odciął się nawet po rosyjskim ataku na Ukrainę. Kilka tygodni po rozpoczęciu wojny Schroeder odwiedził nawet Putina w Moskwie, rzekomo w celu mediacji" - przypomniał "Spiegel".

Mimo że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę kierownictwo SPD "wielokrotnie dystansowało się od Schroedera", procedura wykluczenia go z partii, wszczęta na wniosek 17 oddziałów SPD, nie powiodła się.

Według Esken dyskusja na temat Schroedera jest zakończona. W jej opinii "SPD ma ważne zadania jako partia i czołowy koalicjant. (…) Pod tym względem mamy ważniejsze rzeczy do roboty niż rozmowa o Gerhardzie Schroederze" - stwierdziła liderka Socjalistycznej Partii Niemiec.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości