Lata w więzieniu, konfiskata auta. To grozi uczestnikom nielegalnych wyścigów

Surowy wyrok niemieckiego sądu. Dożywocie za wypadek.
Surowy wyrok niemieckiego sądu. Dożywocie za wypadek.
tvn24bis
Surowy wyrok niemieckiego sądu. Dożywocie za wypadek. Materiał TVN24 BiS „Otwarcie dnia” z 28 lutego tvn24bis

Bundestag drastycznie zaostrzył w czwartek kary dla uczestników nielegalnych wyścigów samochodowych. Za sam udział w takim rajdzie grożą kary do dwóch lat pozbawienia wolności. W przypadku śmierci osób postronnych, sprawca będzie mógł trafić do więzienia na 10 lat.

Ustawa umożliwia ponadto konfiskatę pojazdów uczestniczących w nielegalnych wyścigach.

Obecnie za ściganie się po ulicy niemieckich miast grozi grzywna w wysokości 400 euro i miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.

W przypadku niemyślnego spowodowania śmierci osób przypadkowych uczestnicy nielegalnych wyścigów mogli trafić do więzienia na pięć lat.

Precedensowy wyrok

Zdaniem niemieckiej policji nielegalne wyścigi stały się poważnym problemem zagrażającym bezpieczeństwu nie tylko innych kierowców na drogach, ale także mieszkańców.

Decyzja o zaostrzeniu kar dla uczestników nielegalnych wyścigów w Niemczech dojrzewała od dawna. Impulsem do podjęcia decyzji był głośny, precedensowy wyrok, który zapadł w lutym. Sąd w Berlinie skazał na kary dożywotniego więzienia dwóch młodych mężczyzn, którzy podczas nielegalnego wyścigu spowodowali śmierć przypadkowego kierowcy. Sędziowie uznali obu oskarżonych za winnych morderstwa.

Mężczyźni w wieku 25 i 27 lat jechali jedną z głównych ulic Berlina Zachodniego z prędkością 160 km na godzinę. Jeden z uczestników wyścigu staranował swoim pojazdem poruszający się prawidłowo samochód terenowy. Jego 69-letni kierowca zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury. Zdaniem oskarżenia obaj mężczyźni nie chcieli co prawda nikogo zabić, lecz musieli liczyć się z możliwością śmierci osób trzecich.

Surowy wyrok

Wyrok uznany został przez komentatorów za niezwykle surowy. Winni takich przestępstw skazywani byli wcześniej za nieumyślne spowodowanie śmierci. Niemiecka agencja dpa cytowała fragment opinii biegłej psycholog, która określiła jednego z mężczyzn mianem osoby mającej "wygórowaną opinię o sobie, którego życiowym celem było zwyciężyć, by wzmocnić swoje ego".

Niemieckie ministerstwo transportu poinformowało wówczas, że resort przygotował projekt ustawy zaostrzającej kary za organizowanie nielegalnych wyścigów.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock