51-letnia Beate Gilles została wybrana we wtorek na sekretarz generalną katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich – to pierwszy raz, kiedy osoba świecka i kobieta zostaje wybrana na tę funkcję. Beate Gilles ma doktorat z teologii, pracowała w telewizji katolickiej i jest szefową wydziału ds. rodziny w diecezji w Limburgu.
Na wiosennym posiedzeniu episkopatu, które odbyło się zdalnie, Beate Gilles - oprócz wskazania na sekretarz generalną katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich - została również wybrana na nową dyrektor Stowarzyszenia Diecezji Niemieckich (VDD).
"Uważana za poważną teolożkę"
Po wyborze Gilles, która w 2000 roku obroniła doktorat z liturgiki, przyznała, że "obecnie trwa trudny, ale także ekscytujący czas dla Kościoła katolickiego w Niemczech". - Od Drogi Synodalnej zaczęło się coś nowego. Ten proces pozwoli mi szybko poznać zróżnicowany katolicki krajobraz - oświadczyła. Droga Synodalna to proces zapoczątkowany przez niemieckich biskupów w 2018 roku, mający na celu wyjaśnienie i rozliczenie się z problemem wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych.
Przewodniczący Konferencji bp Georg Baetzing wyraził zadowolenie z wyniku głosowania. - To że dr Gilles jako kobieta zostaje sekretarz generalną po raz pierwszy w historii Konferencji Biskupów Niemieckich postrzegam jako mocny znak, że biskupi dotrzymują obietnicy promowania kobiet na stanowiska kierownicze - powiedział cytowany na stronie niemieckiego episkopatu. - Pani Gilles jest uważana za poważną teolożkę, silnie powiązaną z różnymi strukturami Kościoła katolickiego i posiadającą najlepsze umiejętności organizacyjne - dodał.
51-letnia Gilles zajmowała się wcześniej działalnością naukową, była pracownikiem telewizji katolickiej, a od 2010 roku jest kierownikiem wydziału ds. dzieci, młodzieży i rodziny w diecezji Limburg. Od 2012 do 2019 roku była wiceprzewodniczącą IN VIA Germany, katolickiego stowarzyszenia zajmującego się pracą socjalną wśród dziewcząt i kobiet. Nowa sekretarz generalna obejmie urząd 1 lipca 2021 roku.
Źródło: PAP