Reuters: darczyńcy radykalnie prawicowej AfD to "starzy, bogaci mężczyźni"

Źródło:
PAP
Protest prorosyjskich aktywistów w Niemczech
Protest prorosyjskich aktywistów w NiemczechReuters Archive
wideo 2/2
Protest prorosyjskich aktywistów w NiemczechReuters Archive

Czołowi darczyńcy skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) należą do największych beneficjentów rozwoju niemieckiej gospodarki. Większość z nich to starsi ludzie, którzy mają duże oszczędności i nie boją się otwarcie deklarować swoich poglądów - analizuje agencja.

Według analizy Reutersa, najwięksi darczyńcy skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) należą do tej części społeczeństwa, która najwięcej zyskała na rozwoju niemieckiej gospodarki.

Skrajnie prawicowa partia AfD, z rocznym przychodem 20 milionów euro, połowę tych pieniędzy pozyskuje od obywateli, a połowę z dotacji państwowych, zależnych od wyników wyborczych.

Jak mówi cytowana politolog Kai Arzheimer z Uniwersytetu Moguncji, "darczyńców przekazujących kwoty w wysokości 50 tysięcy euro bądź większe" AfD ma mniej niż reszta partii w Niemczech, ale to nie te są najważniejsze.

Najbardziej znaczącymi darczyńcami są ci, którzy przekazują kwoty pomiędzy 10 a 50 tysiącami euro. Te pieniądze stanowią około 20 procent wszystkich darowizn. Od 2018 roku większość darczyńców, którzy wpisują się w tą kategorię, to członkowie partii przekazujący część swoich pensji.

Z kolei ci, których darowizny są nieco mniejsze - między 10 a 30 tysięcy euro rocznie - to osoby powyżej 65. roku życia, które po udanym życiu zawodowym zdecydowały się wesprzeć skrajnie prawicowe ugrupowanie.

Protest AfD.YOUTUBE/AFD

Darczyńca partii AfD: Moskwa jest atrakcyjna

Według Reutersa cechy darczyńcy partii AfD wpisują się w archetyp "starego, bogatego mężczyzny". - Jestem już stary, ale nie chcę, żeby Niemcy szły tą drogą - powiedział cytowany przez Reutera Issmer, 70-letni inżynier, który dorobił się na boomie nieruchomościowym.

Darczyńca z podziwem patrzy na Rosję, którą odwiedził rok temu w ramach letniego wypoczynku. - Moskwa jest atrakcyjna - powiedział. - Bardzo czysta, nie ma tam tego, co we Frankfurcie: kryminalistów na ulicach - stwierdza z przekonaniem w rozmowie z agencją Reutera.

Darczyńcy tacy jak Issmer mogą okazać się kluczowi dla AfD. Partia osiąga bardzo dobre wyniki przed wyborami do europarlamentu, ale jej dotacje mogą zostać zablokowane przez rząd federalny z powodu licznych problemów prawnych.

Niemieckie prawo wymaga podania tożsamości darczyńcy, jedynie jeśli przekazana przez niego kwota przekracza 10 tysięcy euro, dlatego większość z nich w przypadku AfD pozostaje nieznana, bo te niższe kwoty, jakie wpływają do jej kasy, wysyła zdecydowana większość sympatyków.

W 2022 r. Alternatywa dla Niemiec uzyskała głównie z darowizn 13,4 mln euro. To niewiele w porównaniu z 55 milionami euro przychodów Zielonych i 115 milionami euro socjaldemokratów współtworzących obecny rząd.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/AFD