Jej walka zmieniła USA. Nie żyje Edith Windsor

Edith Windsor miała 88 latTwitter/LALGBTCenter

W 2013 roku w znacznym stopniu przyczyniła się do zniesienia ustawy o ochronie małżeństwa (Defense of Marriage Act). Ikona walki o równe prawa dla homoseksualistów, Edith Windsor, zmarła w wieku 88 lat.

Edith Windsor, aktywistka na rzecz osób homoseksualnych, której działania doprowadziły do zaakceptowania przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych małżeństw osób tej samej płci, zmarła we wtorek w Nowym Jorku.

Walka o równouprawnienie

Urodziła się w Filadelfii w 1929 roku. Theę Spyer, swoją pierwszą żonę, poślubiła w 2007 roku. Wcześniej były parą przez ponad 40 lat.

Ze swoją zmarłą w 2009 roku partnerką poznały się w Nowym Jorku, w 1963 roku, a ślub wzięły w Kanadzie. Krótko po śmierci Spyer, Windsor musiała zapłacić 363 tysiące dolarów podatku spadkowego, ponieważ rząd federalny nie uznał jej małżeństwa. Po złożeniu apelacji w Sądzie Najwyższym w Waszyngtonie, wygrała sprawę. Tym samym podważyła słuszność Ustawy o Ochronie Małżeństwa (DOMA).

W 2013 roku, między innymi dzięki działaniom Windsor, liczba stanów, w których można było zawrzeć małżeństwa jednopłciowe wzrosła do 13. W ciągu dwóch lat prawo to objęło cały obszar Stanów Zjednoczonych, dając parom homoseksualnym nie tylko możliwość zawarcia związku małżeńskiego, ale także pełnię praw oraz świadczeń z tym związanych.

Drugą żonę, Judith Kasen, poślubiła we wrześniu 2016 roku. Różnica wieku między nimi w tamtym momencie wynosiła 36 lat.

Aktywistkę pożegnali zarówno przedstawiciele środowisk LGBT, jak i znani politycy, w tym Hillary Clinton.

"Pokazała światu, że miłość może być potężną siłą prowadzącą do zmiany. Będzie nam jej brakować" - napisała była sekretarz stanu USA.

Partia Demokratyczna wspiera mniejszości

Ustawa DOMA (Defense of Marriage Act) została uchwalona i podpisana przez ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona w 1996 roku. Wprowadzała zakaz uznawania małżeństw jednopłciowych, tym samym pozbawiając homoseksualistów licznych świadczeń federalnych, w tym prawa do korzystania z emerytury pośmiertnej partnera czy jego ubezpieczenia zdrowotnego.

W 2013 roku Clinton uznał swoją własną ustawę za niekonstytucyjną, a czasy, w których pełnił urząd prezydenta (1993-2001) określił jako odmienne. Teraz Partia Demokratyczna wspiera mniejszości i akceptuje małżeństwa osób tej samej płci.

Autor: akw/adso / Źródło: Twitter, nytimes.com

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/LALGBTCenter