"Neue Zuercher Zeitung": sukces Syrizy uskrzydlił hiszpańskich populistów


Wyborczy sukces lewicowo-populistycznej Syrizy w Grecji uskrzydla jej siostrzane ugrupowanie w Hiszpanii, Podemos, które podczas niedzielnego marszu poparcia zgromadziło dziesiątki tysięcy ludzi - ocenia w poniedziałek dziennik "Neue Zuercher Zeitung".

Dzięki zwycięstwu SYRIZ-y w przedterminowych wyborach do greckiego parlamentu z 25 stycznia Podemos "nabiera rozpędu i pewności siebie", a hiszpańscy wyborcy przekonali się, że "demokratyczny przewrót jest możliwy, jeśli się go chce" - pisze konserwatywna szwajcarska gazeta.

"Masowy ruch" niezadowolonych

Niedzielna demonstracja poparcia dla ugrupowania Podemos w Madrycie pokazała, że jest to rzeczywiście "masowy ruch" niezadowolonych. Uczestnicy manifestacji reprezentowali pełne spektrum społeczeństwa, była wśród nich nie tylko gniewna młodzież, ale też wielu dorosłych i starszych ludzi - przypomina "NZZ".

Komentator gazety pisze, że "Podemos stanowi zagrożenie dla wszystkich tradycyjnych partii hiszpańskich, które dotąd rządziły krajem w formie stabilnego kartelu władzy". Chodzi przede wszystkim o socjalistów, ale też konserwatystów i różne partie regionalne, które w tym roku "będą wielokrotnie wystawiane na próbę" przez wyborców - najpierw w serii wyborów samorządowych i regionalnych, a na jesieni w wyborach parlamentarnych.

"Wynik (tych głosowań) będzie zależał m.in. od tego, czy współtworzony przez Syrizę rząd grecki da zachęcający, czy też odstraszający przykład" - zaznacza "Neue Zuercher Zeitung".

Grecja i Hiszpania należą do krajów UE, które najmocniej dotknął kryzys finansowy.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości