"Nawet nie wiem, jak wspominać kogoś, kto był jeszcze kilkadziesiąt minut temu z nami"

[object Object]
Donald Tusk z Brukseli o Bartoszewskimtvn24
wideo 2/22

- To wyjątkowa strata - wspominał zmarłego Władysława Bartoszewskiego szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Profesor Bartoszewski był człowiekiem, którego nie sposób zastąpić. Był absolutnym wzorem patrioty, zawsze na służbie dla Polski - mówił były premier.

- Brakuje słów, bo kiedy odchodzą tacy niesamowici ludzie jak pan profesor, to cisną się na usta same slogany - oświadczył Tusk w Brukseli. - To jest naprawdę wyjątkowa strata i jeden z najsmutniejszych dni w ostatnich latach nie tylko dla mnie, ale chyba dla wszystkich Polaków.

Szef RE powiedział, że o śmierci Bartoszewskiego poinformowała go premier Ewa Kopacz. - Szczerze powiedziawszy to nawet nie wiem, jak wspominać kogoś, kto był jeszcze kilkadziesiąt minut temu z nami - oświadczył w Brukseli.

Tusk dodał, że cieszył się przyjaźnią Bartoszewskiego, przypomniał, że przez wiele lat współpracowali. Powiedział, że Bartoszewski jeszcze kilka godzin temu przygotowywał polsko-niemieckie spotkanie. - Był zawsze na służbie - dodał.

Nie żyje Władysław Bartoszewski

W wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK. Taką informację TVP Info potwierdziło źródło PAP.

W piątek Bartoszewski trafił do szpitala MSWiA w Warszawie - informowała wcześniej rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Rzecznik szpitala Jarosław Buczek nie udzielał żadnych informacji. Dodał, że są one udzielane tylko bliskim chorego lub osobom upoważnionym.

Bartoszewski był politykiem, działaczem społecznym, historykiem, dziennikarzem, więźniem Auschwitz, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych. Kawaler Orderu Orła Białego. Ostatnio był sekretarzem stanu i pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Był autorem ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o powstaniu warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. W 1962 r. ukazały się: "Konspiracyjne Varsaviana poetyckie 1939-44" wydane w Warszawie. W Krakowie w 1967 r. - "Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945", zaś w 1974 r. - "1859 dni Warszawy".

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: