Nawałnice i grad w USA. 12 osób nie żyje


Co najmniej 12 osób nie żyje, ponad trzy miliony jest bez prądu. To najnowszy bilans gwałtownych burz, jakie przeszły nad wschodnim wybrzeżem USA. Waszyngton jest częściowo sparaliżowany. Przywrócenie zasilania w niektórych obszarach może potrwać do tygodnia.

Tragiczny bilans burz, które rozpętały się w piątek wieczorem (czasu lokalnego) może jeszcze wzrosnąć. Gubernatorzy Wirginii, Zachodniej Wirginii i Ohio ogłosili stan klęski żywiołowej. Brak elektryczności jest szczególnie dotkliwy z powodu panujących od kilku dni rekordowych upałów. Prezydent Barack Obama upoważnił w sobotę Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego lub FEMA, aby koordynowały pomoc humanitarną dla ludzi, którzy ucierpieli podczas katastrofy w Ohio.

Nawałnice i gradobicie

Towarzyszący nawałnicy wiatr osiągał prędkość 100 kilometrów na godzinę, towarzyszyły mu pioruny i gradobicie. Żywioł łamał gałęzie i drzewa. Powalał słupy energetyczne. Wystąpiły zakłócenia w ruchu drogowym i kolejowym. Problemy miały lotniska.

Śmierć podczas burzy Gubernator Wirginii Bob McDonnell poinformował o sześciu ofiarach śmiertelnych burzy w tym stanie. Jedną z nich jest zabita podczas snu 90-letnia kobieta, na której dom w mieście Springfield spadło drzewo. Z kolei 27-letni mężczyzna poniósł śmierć w przygniecionym przez drzewo samochodzie. W stanie Maryland w podobnych okolicznościach zginął 25-letni kierowca. Dwóch towarzyszących mu pasażerów zostało rannych. W New Jersey zginęło dwóch chłopców, w wieku dwóch i siedmiu lat, którzy znajdowali się w namiocie, na który spadło drzewo.

Stan klęski żywiołowej Władze dotkniętych gwałtownymi burzami stanów nie podały liczby rannych. Poinformowano jednak o przypadkach porażeń ludzi prądem po zerwaniu trakcji energetycznych i uszkodzeniu transformatorów. Gubernatorzy trzech stanów ogłosili stan klęski żywiołowej. Pozwoli im to uzyskać pomoc federalną na usuwanie zniszczeń poczynionych przez żywioł.

Miliony osób bez prądu

Ponad 3 mln ludzi po burzach ciągle nie ma prądu. W piątek wieczorem prawie milion odbiorców nie miało elektryczności w Waszyngtonie. Awarią zostało dotkniętych prawie 2,5 mln mieszkańców stanu Wirginia. W Zachodniej Wirginii prądu nie ma 688 tys. osób, a w Ohio - prawie 1 mln ludzi. Brak w dostawach prądu daje się we znaki także mieszkańcom Indiany.

Brak klimatyzacji To prawdziwy problem, bo w stanach przez które przeszły burze panują od kilku dni rekordowe upały. Brak prądu uniemożliwia im na korzystanie z klimatyzatorów, bez których trudno wytrzymać w nagrzanych domach i mieszkaniach. Przedstawiciele zakładów energetycznych nie mają najlepszych wiadomości. Ich zdaniem usuwanie awarii może potrwać nawet tydzień. Rekordowe upały W piątek w Waszyngtonie i okolicach termometry wskazywały rekordową dla czerwca temperaturę - ponad 40 st. Celsjusza. Tym samym został pobity rekord z 1934 roku. Wtedy w amerykańskiej stolicy było 38,3 st. C. W nadchodzących dniach w dalszym ciągu będzie upalnie. Amerykańskie Narodowe Centrum Meteorologiczne zapowiada, że temperatura będzie przekraczać 39 stopni Celsjusza, ale wysoka wilgotność powietrza spowoduje, że będzie odczuwana nawet jak 43 st. C. Synoptycy zapowiadają kolejne burze.

Autor: km,dp / Źródło: PAP