Naukowcy przewidują potężne trzęsienie ziemi w Stambule. Władze przygotowują miasto na katastrofę

Źródło:
PAP
Trzęsienie ziemi w Turcji. 74-letnia kobieta została uratowana spod rumowiska w Kahramanmaras, po 226 godzinach
Trzęsienie ziemi w Turcji. 74-letnia kobieta została uratowana spod rumowiska w Kahramanmaras, po 226 godzinachReuters/Darica Mayor Muzaffer Bıyık
wideo 2/15
74-letnia kobieta została uratowana spod rumowiska w Kahramanmaras, po 226 godzinach od trzęsienia ziemiReuters/Darica Mayor Muzaffer Bıyık

Geolodzy przewidują, że w najbliższych latach w zamieszkałym przez około 16 milionów ludzi Stambule może dojść do silnego trzęsienia ziemi. Naukowcy szacują, mogłoby ono pochłonąć nawet 100 tysięcy ofiar. Władze miasta zintensyfikowały prace przygotowawcze i kontrolę najbardziej zagrożonych obiektów. Minister transportu i infrastruktury Turcji Abdulkadir Uraloglu przedstawił plan ewakuacji Stambułu - poinformował w sobotę dziennik "Hurriyet".

Profesor Dogan Kalafat ze stambulskiego obserwatorium trzęsień ziemi ocenił w lutym 2023 roku, że prawdopodobieństwo wystąpienia w Stambule wstrząsów o magnitudzie powyżej 7 w ciągu najbliższych siedmiu lat wynosi ponad 60 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejne potężne trzęsienie ziemi zagraża Stambułowi. "Możemy być pewni wysokiego poziomu zniszczeń" W planie ministerstwa na jedną z głównych dróg ewakuacji wyznaczono tę prowadzącą na zachód w kierunku miasta Tekirdag nad Morzem Marmara. - Wsparcie dostarczać będziemy drogami prowadzącymi z kierunku Canakkale, autostradą Północna Marmara oraz przez Most Osmangazi (łączący azjatycką część Stambułu z prowincją Yalova - red.) - zapowiedział minister transportu i infrastruktury Turcji Abdulkadir Uraloglu.

Stambuł. Fotografia z lutego 2023 rokuUla Ulachka / Shutterstock.com

Wzmacnianie infrastruktury krytycznej

Minister zauważył też, że podjęto już znaczące kroki w celu wzmocnienia infrastruktury krytycznej największej tureckiej metropolii przed zbliżającym się trzęsieniem ziemi. - Niedawno odnowiono liny wiszące mostów nad Bosforem i przeprowadzono rutynowe inspekcje w celu oceny ich gotowości - powiadomił. Jak dodał, "mosty wzmocniono stalowymi płytami, aby zwiększyć ich nośność w przypadku fal sejsmicznych".

CZYTAJ WIĘCEJ: Trzęsienie ziemi w Turcji. Przerażeni ludzie wyskakiwali z okien

Minister zapowiedział też strategię rozproszenia infrastruktury przemysłowej na terenie całego kraju, aby zmniejszyć obciążenie regionu podatnego na trzęsienia ziemi. Wymienił miasta o niższym ryzyku sejsmicznym - zwłaszcza w prowincjach Konya i Kayseri w środkowej Anatolii - jako potencjalne cele reorientacji przemysłu.

Obawy przed potężnym trzęsieniem ziemi

Po lutowym trzęsieniu ziemi na południu Turcji geolodzy ostrzegli, że spodziewane w Stambule - około 16-milionowej metropolii - trzęsienie ziemi mogłoby pochłonąć nawet 100 tysięcy ofiar. Władze miasta zintensyfikowały prace przygotowawcze i kontrolę najbardziej zagrożonych obiektów.

Autorka/Autor:momo/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ula Ulachka / Shutterstock.com