Amerykańskie gwiazdy filmu i teatru Ellen Burstyn i Kathleen Turner wzięły udział w czytaniu scenicznym sztuki Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa" w Nowym Jorku. Reżyserem czytania był Cosmin Chivu. Sztuka obejmuje lata od 1925 aż po współczesność. Rozgrywa się w klasie, której uczniami są Polacy i Żydzi i demaskuje rezultaty wojny - zdradę, okrucieństwo i represje.
Czytanie odbyło się w poniedziałek na scenie The Temple Emanu-El Skirball Center, instytucji specjalizującej się w popularyzacji historii Żydów.
W tym tygodniu Stany Zjednoczone obchodzą Narodowe Dni Pamięci o Holokauście i czytanie odbyło się w ramach wydarzeń kulturalnych zaplanowanych z tej okazji.
- Pomysł na czytanie sztuki Tadeusza Słobodzianka zrodził się na fali popularności filmu "Ida" - powiedział Bartek Remisko, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, który współorganizował wydarzenie.
Film "Ida" zdobył w tym roku Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i również opowiada o splątaniu się losów polskich i żydowskich.
Amerykanie doceniają dialog polsko-żydowski
Tadeusz Słobodzianek powiedział, że do napisania "Naszej klasy" zainspirowała go książka Jana Tomasza Grossa "Sąsiedzi", która wywołała w Polsce wielką dyskusję.
- "Nasza klasa", pokazując jak Polacy przepracowują temat antysemityzmu, dowodzi, że mieszczą się oni w awangardzie światowej. Amerykanie potrafią to docenić w kontekście silnego antysemityzmu we wszystkich częściach Europy, w Paryżu lub Kopenhadze - stwierdził autor sztuki, nawiązując do niedawnych zamachów terrorystycznych w tych miastach, których ofiarami padli Żydzi.
Ellen Burstyn otrzymała w 1975 roku Oscara za najlepszą aktorkę w roli pierwszoplanowej w filmie "Alicja już tu nie mieszka" (1974). Jest również znana z roli Sary Goldfarb w filmie "Requiem dla snu" (2000), za którą otrzymała nominację do Oscara. Autor sztuki przyznał, że jej udział w czytaniu był dla niego spełnieniem marzeń.
Tadeusz Słobodzianek (ur. 1955) jest polskim dramatopisarzem i producentem teatralnym. Od 2008 roku jest dyrektorem Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy w Pałacu Kultury i Nauki.
Autor: FC / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne | Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy