Nasilają się represje wobec dziennikarzy. "Zamaskowani ludzie wyprowadzili Kaciarynę z domu i gdzieś zawieźli"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Zatrzymania podczas protestów na Białorusi
Zatrzymania podczas protestów na BiałorusiTUT.BY
wideo 2/4
TUT.BYZatrzymania podczas protestów na Białorusi

Założyciele opozycyjnego kanału informacyjnego Nexta zostali wpisani przez białoruskie KGB na listę osób i organizacji mających związek z działalnością terrorystyczną. Z kolei administrator opozycyjnego białoruskiego kanału Telegramu dla lekarzy "Biełyje Chałaty" został zatrzymany. Kolejną aresztowaną osobą jest dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence.

Białoruskie KGB wpisało założycieli opozycyjnego kanału informacyjnego Nexta na Telegramie, Sciapana Puciłę i Ramana Pratasiewicza, na listę osób i organizacji mających związek z działalnością terrorystyczną. Lista jest dostępna na stronie KGB, po raz ostatni była aktualizowana w środę. Puciła, laureat przyznawanej przez Parlament Europejski Nagrody im. Sacharowa, i Pratasiewicz zostali na Białorusi oskarżeni w sprawie o masowych zamieszkach.

Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję Puciły i Pratasiewicza. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu. Kanał Nexta i jego logotyp zostały uznane za materiały ekstremistyczne. Na kanałach Nexta i Nexta-Live publikowane są informacje dotyczące m.in. trwających na Białorusi protestów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Aresztowanie administratora białoruskiego kanału Telegramu

Administrator opozycyjnego białoruskiego kanału Telegramu dla lekarzy "Biełyje Chałaty" został zatrzymany. Zatrzymano również lekarza, który upublicznił informacje o pobitym na śmierć działaczu Ramanie Bandarence. Rzeczniczka MSW Wolha Czemadanawa oznajmiła, że zatrzymany 20-letni student z Mińska był jednym z założycieli i administratorów "radykalnie nastawionego" kanału Telegramu "Biełyje Chałaty" oraz czatu "Lekarze i wolontariusze".

Według niej osoby korzystające z tych kanałów "intensywnie omawiały sposoby przeciwdziałania urzędującej władzy, publikowały zniewagi i groźby pod adresem pracowników organów ochrony prawa, a także dyskutowały o udziale w strajkach i protestach". Czemadanawa powiedziała, że u zatrzymanego skonfiskowano laptop, telefon komórkowy i inny sprzęt.

- U studenta znaleziono polską wizę uprawniającą do wyjazdu z kraju – oznajmiła. Dodała, że na skonfiskowanym sprzęcie stwierdzono świadectwa przemawiające za tym, że zatrzymanemu zależało na "otrzymywaniu z zagranicy dużych sum (jedna z nich to 54 tysiące euro) na finansowanie destruktywnej działalności". Młody człowiek został uznany za podejrzanego w sprawie karnej dotyczącej organizowania działań poważniej naruszających porządek publiczny.

Aresztowanie dziennikarki, autorki tekstu o pobitym na śmierć działaczu

Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KGB – poinformował w czwartek portal Tut.by. Barysiewicz – jak powiedziała jej córka – wyszła do sklepu, ale potem przestała odbierać telefony. Wkrótce wróciła do domu w towarzystwie służb bezpieczeństwa, ale niecałą godzinę później została zabrana.

"Zamaskowani ludzie po cywilnemu wyprowadzili Kaciarynę Barysiewicz z domu i gdzieś zawieźli. Na razie nie wiemy, gdzie" – podało niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ). Później agencja BiełaPAN podała, że znajduje się ona w areszcie KGB.

Raman Bandarenka dotkliwie pobity przez zamaskowanych sprawców
Raman Bandarenka dotkliwie pobity przez zamaskowanych sprawcówTUT.by

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości