Nobel w dziedzinie medycyny i fizjologii za walkę z malarią i pasożytami


Nobla 2015 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali: William C. Campbell i Satoshi Omura za odkrycie leku na choroby wywołane przez nicienie oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych metod leczenia malarii - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Odkryte przez tegorocznych laureatów Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny pozwoliły na skuteczną walkę z malarią oraz chorobami wywoływanymi przez pasożytnicze nicienie, jak słoniowacizna czy ślepota rzeczna - podkreślił Komitet Noblowski.

Podzielona nagroda

Połowę nagrody, która wynosi 8 mln koron szwedzkich (ok. 850 tys. euro), otrzyma Chinka Youyou Tu, która odkryła artemisinin, lek znacząco obniżający śmiertelność wśród chorych na malarię.

Natomiast drugą połową podzielą się po równo: William C. Campbell oraz Satoshi Omura. Opracowali oni lek avermectin, który wykazał się dużą skutecznością w walce z pasożytami wywołującymi niebezpieczne choroby.

- Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski. Według Komitetu "te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z tymi ciężkimi schorzeniami, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie".

Zwycięska trójka

Youyou Tu (ur. w 1930 r.) jest dwunastą kobietą nagrodzoną Noblem w dziedzinie medycyny i fizjologii. Swoją karierę naukową poświęciła badaniom nad tradycyjną medycyną chińską, jest profesorem Akademii Chińskiej Medycyny Tradycyjnej.

William C. Campbell (ur. 1930 r. w Irlandii) od lat 50. XX w. pracuje na uczelniach amerykańskich. Obecnie jest emerytowanym badaczem na Drew University w Madison (stan New Jersey).

Satoshi Omura (ur. w 1935 r. w Japonii) jest światowym ekspertem w dziedzinie chemii bioorganicznej, emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Kitasato.

Ponadstuletnia tradycja

Nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii jest zawsze pierwszą przyznawaną przez Komitet Noblowski. Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury oraz pokojowa po raz pierwszy zostały przyznane w 1901 roku i ufundowane przez wynalazcę dynamitu, Alfreda Nobla.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, Reuters

Raporty: