Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział, że nie będzie zmiany statusu Wzgórza Świątynnego, wokół którego w ostatnim czasie narastał konflikt żydowsko-palestyński - poinformował rzecznik szefa rządu Mark Regev.
W ostatnich tygodniach prawicowi politycy zaczęli domagać się nieograniczonej możliwości modlenia się w tym świętym miejscu zarówno dla judaizmu jak i islamu. Mimo presji z ich strony Netanjahu miał podkreślić podczas środowego spotkania z przedstawicielami sił bezpieczeństwa, że takich zmian nie będzie, a na Wzgórzu Świątynnym będzie obowiązywać "status quo".
Wcześniej tego dnia izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman skrytykował prawicowych polityków za eskalowanie napięć w Jerozolimie, co w konsekwencji może doprowadzić do ponownego wybuchu konfliktu z Palestyńczykami. Ich postulaty uznał za nieodpowiedzialne i szkodliwe.
Potępienie Liebermana
W środę doszło do kolejnych starć między zamaskowanymi Palestyńczykami a izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie Wschodniej. W ostatnich tygodniach prawicowi politycy zaczęli domagać się nieograniczonej możliwości modlenia się w tym miejscu. Zdaniem Liebermana takie żądania są nieodpowiedzialne.
- Uważam, że są to ludzie szukający taniego rozgłosu w tej delikatnej sytuacji, próbując cynicznie wykorzystać złożoną sytuację - powiedział szef izraelskiego MSZ w czwartkowym wywiadzie radiowym. Prawicowi politycy domagają się zniesienia zarządzenia, zgodnie z którym wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu. Izraelskie służby bezpieczeństwa ostrzegały wcześniej, że realizacja tych postulatów może doprowadzić do eskalacji przemocy. Lieberman uznawany jest za izraelskiego nacjonalistę, który w przeszłości wielokrotnie podżegał do eskalacji konfliktu z Palestyńczykami i światem arabskim. Jednak agencja Associated Press zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach złagodził retorykę.
Święte wzgórze
Wzgórze Świątynne uważane jest przez wyznawców judaizmu za biblijne Wzgórze Jerozolimskie. W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska; została zburzona przez Rzymian w I w. po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu (Zachodnia). Dla muzułmanów Wzgórze Świątynne jest trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.
Autor: mtom / Źródło: PAP