Większość Białorusinów podziela stanowisko Rosji w sprawie wydarzeń na Ukrainie: aneksji Krymu oraz konfliktu w Donbasie – wynika z najnowszego sondażu niezależnego ośrodka badania opinii publicznej NISEPI.
Ponad połowa - 52,2 proc. - respondentów jest zdania, że do władzy na Ukrainie doszli "faszyści", nie zgadza się z tą tezą 32,2 proc.
60,6 proc. ankietowanych uważa, że operacja sił ukraińskich przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie to "zbrodnia", 67,4 proc. negatywnie odnosi się do sankcji Zachodu wobec Rosji.
Również większość, bo 59,9 proc. ankietowanych uważa, że aneksja Krymu przez Rosję to "przywrócenie historycznej sprawiedliwości", a tylko 27,2 proc. – że jest to "okupacja".
Białoruś przeciwna działaniom zbrojnym
Jednocześnie większość zapytanych (53,6 proc.) jest jednak przeciwnych wysłaniu armii rosyjskiej na pomoc separatystom. Popiera tę ideę tylko 14 proc. Zdecydowana większość (74,8 proc.) uważa też, że w razie otwartej wojny między Rosją i Ukrainą, Mińsk nie powinien Moskwie zezwolić na wprowadzenie wojsk na Ukrainę przez białoruskie terytorium. Zgadza się z tym tylko 15,2 proc.
Sondaż wykazał również, że zdecydowana większość (76,9 proc.) respondentów negatywnie odnosi się do udziału ochotników z Białorusi w wojnie w Donbasie, niezależnie od tego, po której stronie walczą.
W ciągu trzech miesięcy wzrósł natomiast odsetek Białorusinów gotowych walczyć z bronią w ręku w razie wojskowej agresji Rosji przeciwko Białorusi – z 14,2 proc. w czerwcu do 25,9 proc. we wrześniu.
Niechętni Unii
Spadło poparcie Białorusinów dla integracji z UE. Za wejściem Białorusi do Unii w hipotetycznym referendum opowiedziałoby się obecnie tylko 25 proc. ankietowanych (pod koniec 2013 roku było to 35,9 proc.), przeciwko byłoby 50,3 proc. (wcześniej 34,6 procent).
Spadła równocześnie gotowość do integracji z Rosją. Za zjednoczeniem Białorusi i Rosji głosowałoby 23 proc. zapytanych (w marcu 29,3 proc.), przeciw byłoby 54,3 proc. (w marcu 47,7 proc.).
Jednakże w razie wyboru: wstąpić do UE czy zjednoczyć się z Rosją, 47,4 proc. ankietowanych opowiada się za tym drugim (pod koniec 2013 r. 36,6 proc.), a 32 proc. za pierwszym wariantem (wcześniej 44,6 proc.).
Analitycy NISEPI uważają, że wyniki wskazują, iż "w sferze polityki zagranicznej nasila się tendencja do dystansowania się Białorusinów i coraz wyraźniejszego ochłodzenia stosunku do Europy, a jednocześnie ostrożniejszego nastawienia do Rosji".
Autor: kło//rzw / Źródło: PAP