Rosja oficjalnie opuściła Traktat o otwartych przestworzach

Źródło:
tvn24.pl, RBK, Interfax
Rosyjskie bombowce w przestrzeni powietrznej Białorusi
Rosyjskie bombowce w przestrzeni powietrznej Białorusi Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/4
Rosyjskie bombowce w przestrzeni powietrznej Białorusi Ministerstwo Obrony Rosji

Rosja 18 grudnia zakończyła swój udział w Traktacie o otwartych przestworzach, zawieszając tym samym realizację zobowiązań wynikających z tej umowy. Jej przepisy umożliwiają dokonywanie lotów obserwacyjnych nad terytoriami państw uczestników, a także gromadzenie danych o potencjale militarnym. Wcześniej układ opuściły USA, oskarżając Rosję o naruszenie zawartych ustaleń.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Od 18 grudnia 2021 roku Federacja Rosyjska nie jest już stroną Traktatu o otwartych przestworzach, a tym samym nie należy już do grupy państw członkowskich, przewidzianej w postanowieniach tej umowy" - przekazał w sobotnim komunikacie rosyjski resort dyplomacji.

MSZ w Moskwie oświadczyło, że decyzja o przystąpieniu Rosji do traktatu (w 1992 roku) została podjęta "nie bez trudności". "Mimo to podjęliśmy ten krok w interesie wzmocnienia bezpieczeństwa międzynarodowego. Jednym ze znaczących argumentów w tym czasie był udział Stanów Zjednoczonych, które opowiadały się za przejrzystością w sferze wojskowej" - przekazał resort. W swym stanowisku stwierdził, że Rosja "pomimo licznych naruszeń umowy ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników zrobiła wszystko, co możliwe, aby pozostać stroną traktatu".

Rosyjskie bombowce Tu-22M3Shutterstock

Wzajemne pretensje USA i Rosji

Rosja podjęła decyzję o wystąpieniu z układu, kiedy na taki krok zdecydowały się Stany Zjednoczone. USA opuściły traktat pod koniec listopada zeszłego roku, za prezydentury Donalda Trumpa, który oskarżał Moskwę o naruszenia zawartych ustaleń. Państwa europejskie, w tym między innymi Francja, Niemcy, Belgia i Hiszpania, wyraziły wówczas ubolewanie z powodu tej decyzji, równocześnie przyznając, że podzielają zaniepokojenie Waszyngtonu działaniami Rosji.

Rosyjski portal RBK przypomniał, że władze w Waszyngtonie miały zastrzeżenia dotyczące ograniczenia amerykańskich lotów nad Czeczenią i nad obwodem kaliningradzkim. Moskwa zarzucała ze swojej strony, że USA ograniczają rosyjskie loty nad Hawajami.

Władze na Kremlu oznajmiły wcześniej, że "wraz z wycofaniem się USA traktat straci zdolność do działania".

Rosyjskie myśliwce nad Morzem Ochockim
Rosyjskie myśliwce nad Morzem Ochockim Ministerstwo Obrony Rosji

Inicjatywa Władimira Putina

11 maja bieżącego roku prezydent Rosji Władimir Putin skierował do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, projekt ustawy o wypowiedzeniu traktatu. "Inicjatywa była konsekwencją wycofania się z umowy Stanów Zjednoczonych w dniu 22 listopada 2020 roku pod wydumanym pretekstem, co zagroziło bezpieczeństwu Rosji, a także istotnie zachwiało równowagę interesów państw-stron traktatu" - informowała wówczas agencja Interfax, powołując się na komunikat Dumy, która jednogłośnie poparła decyzję Kremla. Wyższa izba parlamentu, Rada Federacji, poparła przepisy 2 czerwca.

W poniedziałek 7 czerwca ustawę podpisał Putin.

Autorka/Autor:tas

Źródło: tvn24.pl, RBK, Interfax

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock