Kijów: to kolejna specjalna operacja Federacji Rosyjskiej, prowadzona w celu rozchwiania sytuacji w Europie

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Radio Swoboda, Ukraińska Prawda

Ukraina może wprowadzić stan wyjątkowy w obwodach graniczących z Białorusią - oświadczył szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Danyłow powiedział, że Kijów przygotowuje się na różne scenariusze rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Monastyrski i Daniłow wypowiedzieli się po naradzie dotyczącej ochrony ukraińskich granic, która odbyła się w niedzielę wieczorem w Łucku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Wytypowano miejsca dyslokacji składu osobowego dla wzmocnienia Straży Granicznej, Gwardii Narodowej i Policji Narodowej, zidentyfikowano współdziałanie z innymi jednostkami obrony terytorialnej, formacjami społecznymi dla ochrony porządku publicznego, które w koordynacji będą bronić naszej granicy państwowej. Widzimy, że będzie to konieczne - oznajmił szef MSW, podkreślając, że w razie konieczności może zostać wprowadzony stan wyjątkowy w obwodach graniczących z Białorusią.

Szef ministerstwa obrony Ołeksij Reznyk (w środku) kontroluje sytuację na wschodniej i południowej granicy Ukrainy mil.gov.ua

Szef RNBiO o "specjalnej operacji Federacji Rosyjskiej"

Ukraina przygotowuje się na różne scenariusze rozwoju na granicy polsko-białoruskiej – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksiej Daniłow, który przewodniczył naradzie.

- Agresja militarna Rosji trwa już osiem lat, a tego, co dzieje się teraz na granicy polsko-białoruskiej, nie można nazwać kryzysem humanitarnym. To kolejna specjalna operacja Federacji Rosyjskiej, prowadzona w celu rozchwiania sytuacji w Europie i na naszej granicy – podkreślił Daniłow, cytowany przez ukraińskie media, w tym rozgłośnię Radio Swoboda.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony służby specjalne posiadają informację, że obecnie na terytorium Białorusi przebywa "około 16 tysięcy osób, tak zwanych uchodźców". - Ta sytuacja może mieć na nas bezpośredni wpływ, dlatego musimy podjąć wszelkie niezbędne środki – powiedział Daniłow.

Powołanie międzyresortowej grupy roboczej

Szef Rady mówił ponadto o potrzebie powołania międzyresortowej grupy roboczej z udziałem wszystkich organów ścigania, a także samorządów lokalnych w celu "całodobowego monitorowania sytuacji na granicy i szybkiego reagowania".

Minister spraw wewnętrznych Denis Monastyrski zapewnił z kolei, że w przeciwdziałanie zagrożeniu zaangażowane są wszystkie struktury MSW, wzmacniana jest także współpraca z siłami zbrojnymi Ukrainy.

Autor:tas\mtom

Źródło: Radio Swoboda, Ukraińska Prawda

Pozostałe wiadomości