Świat

"Może ułaskawię niektórych więźniów"

Świat

TVN24Łukaszenka rozważa wypuszczenie części więźniów politycznych

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapowiedział w czwartek, że być może w najbliższym czasie ułaskawi niektórych więźniów uważanych na Zachodzie za politycznych - poinformowała agencja BiełTA.

Na posiedzeniu dotyczącym polityki zagranicznej Łukaszenka dodał, że Białoruś nie wygoniła ambasadorów państw Unii Europejskiej, ale będzie rozpatrywać kwestię ich powrotu "jednostkowo".

"W stadium rozważania"

Kwestia ewentualnego powrotu ambasadorów Białorusi, odwołanych ponad miesiąc temu na konsultacje z Warszawy i Brukseli, jest obecnie "w stadium rozważania" - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Mińsku rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych.

Oficjalne stanowisko władz białoruskich w tej kwestii jest znane. W chwili obecnej nie mogę dodać do tego nic więcej, ale bardzo możliwe, że ministerstwo wypowie się w tej kwestii w najbliższym czasie. rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych

Jeśli chodzi o możliwość powrotu do Mińska ambasadorów państw UE, którzy równocześnie zostali wycofani na konsultacje, Sawinych nie wykluczył, że MSZ wkrótce się w tej sprawie wypowie.

- Oficjalne stanowisko władz białoruskich w tej kwestii jest znane. W chwili obecnej nie mogę dodać do tego nic więcej, ale bardzo możliwe, że ministerstwo wypowie się w tej kwestii w najbliższym czasie - powiedział na cotygodniowym spotkaniu z dziennikarzami.

23 marca Sawinych mówił, że Białoruś nie uznała ambasadorów państw unijnych ze persona non grata, ale uważa, że ich powrót do Mińska byłby przedwczesny.

Sankcje i wyjazdy ambasadorów

Uwolnienie więźniów politycznych jest postulatem stawianym wobec władz Białorusi przez UE i USA.

23 marca ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE przyjęli nowe sankcje wobec reżimu Białorusi, w tym decyzję o zamrożeniu aktywów 29 firm, należących do trzech oligarchów, wspierających reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki. W przyjętej deklaracji ministrowie zapowiedzieli wprowadzanie kolejnych sankcji, "dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni".

Po poprzednim rozszerzeniu sankcji 28 lutego władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj i udali się na konsultacje, oraz wezwały swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska. W odpowiedzi wszystkie kraje UE podjęły decyzję o wycofaniu swych ambasadorów z Mińska.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24