Incydent z rosyjskim statkiem szpiegowskim na Morzu Północnym. Eksperci: wierzchołek góry lodowej

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Morze Północne
Morze Północne
Google Maps
Google MapsMorze Północne

Belgijscy eksperci ocenili, że niedawny incydent z udziałem rosyjskiego statku szpiegowskiego na wodach belgijskich Morza Północnego to tylko "wierzchołek góry lodowej", a każdego miesiąca pojawia się kilka informacji o podejrzanych obiektach - napisał dziennik "De Tijd".

Rosyjski statek szpiegowski został zauważony u wybrzeży Belgii w połowie listopada ubiegłego roku - poinformował w tym tygodniu gabinet ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne’a. "Nasze służby wywiadowcze biorą pod uwagę, że statek miał na celu mapowanie wrażliwej infrastruktury" – przekazano mediom.

Informację o tym, iż rosyjskie statki mapowały kable internetowe, gazociągi oraz farmy wiatrowe u wybrzeży Holandii przekazały wcześniej holenderskie służby wywiadowcze AIVD i MIVD. W ich ocenie może to oznaczać przygotowania do sabotażu infrastruktury energetycznej kraju.

CZYTAJ TEŻ: Morze pod specjalnym nadzorem. Wchodzi w życie nowy dekret

Źródło: ponad 80 podejrzanych jednostek

W ocenie ekspertów, którzy zajmują się bezpieczeństwem belgijskiej części Morza Północnego, takich sytuacji jest o wiele więcej, a ujawnione przypadki to jedynie "wierzchołek góry lodowej" i rosyjskie szpiegostwo w tym rejonie jest powszechne.

Jedno ze źródeł dziennika "De Tijd" oszacowało, iż w ubiegłym roku zaobserwowano 80 podejrzanych jednostek na belgijskich wodach. Gazeta twierdzi, że Rosjanie do szpiegowania używają również statków towarowych pływających pod banderami innych krajów.

"Na belgijskim Morzu Północnym znajduje się ponad 200 kilometrów kabli elektrycznych, od farm wiatrowych po wybrzeże i między Zeebrugge a Wielką Brytanią" – napisał dziennik. "De Tijd" podkreślił, że kable stanowią niezwykle wrażliwy element infrastruktury, gdyż mimo tego, że są zakopane w dnie morskim, są dość łatwe do wykrycia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości