Grecka marynarka wojenna w stanie "podwyższonego alertu". Konflikt z Turcją na Morzu Egejskim

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu" – podaje w środę AFP, powołując się na greckie źródła wojskowe. Sytuacja ma związek z próbami podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim przez Turcję.

Według rozmówców agencji AFP "okręty wojenne zostały rozmieszczone we wtorek na południu i południowym wschodzie Morza Egejskiego". Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu" – podaje AFP. Associated Press pisze natomiast, cytując greckie media, że tamtejsze siły zbrojne postawiono w stan gotowości.

Resort spraw zagranicznych Turcji wystosował w środę notę, w której odrzuca oskarżenia Aten o to, że tureckie statki poszukujące złóż ropy i gazu wpłynęły na greckie wody terytorialne. Ankara oznajmiła też, że będzie nadal bronić swych "legalnych praw i interesów" w regionie. Resort ponownie wzywa do rozwiązania sporu z Grecją w kwestii wód terytorialnych i odwiertów poprzez dialog.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Grecka marynarka wojenna w stanie "podwyższonego alertu"PH1(NAO) JIM HAMPSHIRE, USN/Wikimedia CC BY 3.0

Grecja apeluje do unijnych krajów, by nałożyły "paraliżujące sankcje" na Turcję

Ankara zapowiedziała w nocie wydanej we wtorek, że jej statki poszukiwawcze zostaną wysłane na sporne obszary Morza Śródziemnego, co - jak pisze Associated Press - doprowadziło do radykalnego wzrostu napięć w relacjach z Grecją, a Turcja tym samym zignorowała apele krajów europejskich o odstąpienie od poszukiwań złóż na spornym terytorium.

Do tego komunikatu tureckich władz odniosło się w nocy z wtorku na środę ministerstwo spraw zagranicznych Grecji, które nazwało notę Turcji "nielegalną" i nieważną. Ankara utrzymuje tymczasem, że ma prawo do odwiertów na obszarach szelfu kontynentalnego, o czym powiadomiła ONZ. Grecja apeluje do innych krajów Unii Europejskiej, by nałożyły "paraliżujące sankcje" na Turcję, jeśli będzie ona nadal poszukiwała złóż na terytorium, które uznaje za własne.

Turcja oskarża od dłuższego czasu Grecję o to, że usiłuje pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich pól naftowych i gazowych na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym, gdzie - zdaniem Ankary - granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

Oba kraje należą od 1952 roku do NATO.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PH1(NAO) JIM HAMPSHIRE, USN/Wikimedia CC BY 3.0