Monarchia - potrzebna i odwieczna, czy przeżytek?

Aktualizacja:

Można powiedzieć, że monarchia jest reliktem przeszłości, ale wielu Brytyjczyków wciąż ją popiera i nie wyobraża sobie rzeczywistości bez niej. - Ten kraj zawsze miał monarchię - mówią jedni. - Ich czas minął - argumentują inni. Czy monarchia w XXI wieku jest potrzebna? I jak wpłynie na nią ślub Williama i Kate?

- Ten kraj zawsze miał monarchię. Jestem dumna z rodziny królewskiej. Przynoszą nam duży zysk. Turyści przyjeżdżają tu, by zobaczyć rodzinę królewską - mówi jedna z mieszkanek Londynu.

- Myślę, że monarchię czeka wspaniała przyszłość. Nowe pokolenie wniesie do rodziny królewskiej powiew świeżości. Moim zdaniem królowa świetnie wypełnia swoje obowiązki - dodaje inna.

Ponad 1000 lat historii

Historia brytyjskiej monarchii ma prawie 1200 lat i sięga początków IX wieku, kiedy to na tronie zasiadł król Egbert. Od tego czasu Zjednoczonym Królestwem rządziło 65 monarchii. Obecna królowa - Elżbieta II - w przyszłym roku będzie obchodziła 60-lecie objęcia rządów.

Czy monarchia jest przeżytkiem? - Pewnie gdybyś w 2011 roku tworzył Wielką Brytanię, ten system nie wydałby ci się dobry, ale świetnie się sprawdza i jest niezwykle popularny - mówi Hugo Vickers, biograf brytyjskiej rodziny królewskiej.

Monarchia spełnia w Wielkiej Brytanii ma wiele wymiarów: przypomina o wielkości Zjednoczonego Królestwa, symbolizuje ciągłość tradycji, jest elementem struktury społecznej.

Choć pojawiają się rysy na obrazie rodziny królewskiej i nie jest ona wolna od głosów krytyki, badania opinii publicznej pokazują, że jej popularność jest stała i wysoka.

Rażący przepych?

Jednym z najczęściej wysuwanych przez przeciwników rodziny królewskiej argumentem, jest kwestia kosztów utrzymania monarchii. - Niewiele osób ma tak dużo pieniędzy, a tu wszyscy nimi wymachują. Weźmy koszty samego ślubu, ochrony i tak dalej, nie podoba mi się to - mówi zapytana o opinię mieszkanka angielskiej stolicy.

Inni wskazują, że przez monarchię Brytyjczycy oceniani są jako staroświeccy, czy po prostu zwariowani. - Nie godzę się z tym. Ich czas minął. Powinniśmy być bardziej nowocześni, patrzący do przodu, a nie oglądać się wstecz - mówi inna przeciwniczka monarchii.

Czy ślub księcia William i Kate sprawi, że - mimo głosów sprzeciwu - brytyjska rodzina królewska zyska na popularności? Jedno jest pewne - w dobie internetu kwestia sukcesji, ewentualnego przejęcia tronu bezpośrednio przez Williama (a nie jego ojca, księcia Karola), wywoła wielką, ogólnonarodową debatę.

Relacja ze ślubu księcia Williama i Catherine Middleton 29 kwietnia w TVN24 i tvn24.pl.

Codziennie do dnia ślubu o godz. 15.15 w TVN24 mówimy o szczegółach uroczystości.

Źródło: tvn24