Mniej opium w Afganistanie

Sukces kampanii antyopiumowej w Afganistanie. Ogłosił go dyrektor biura antynarkotykowego przy ONZ Antonio Maria Costa. Ale zdaniem sceptyków, spadek upraw opium o prawie 20 proc. to przede wszystkim efekt długotrwałej suszy. (APTN)
Spadła ilość upraw maku w Afganistanieaptn

Sukces kampanii antyopiumowej w Afganistanie. Ogłosił go dyrektor biura antynarkotykowego przy ONZ Antonio Maria Costa. Ale zdaniem sceptyków, spadek upraw opium o prawie 20 proc. to przede wszystkim efekt długotrwałej suszy.

Afganistan stał się światowym liderem w produkcji opium, z którego powstaje najbardziej zabójczy narkotyk świata - heroina. Uprawy maku w Afganistanie zajmują tam obszar 160 tysięcy hektarów.

Uprawy mniejsze, ale bardziej wydajne

Od 2007 roku powierzchnia uprawy maku opiumowego zmniejszyła się w Afganistanie o 19 proc., jednak za sprawą zwiększenia wydajności upraw produkcja spadła tylko o 6 proc. Przyczyną spadku są przede wszystkim złe warunki klimatyczne - podało Biuro ONZ ds. Środków Odurzających i Przestępczości (UNODC).

90 proc. światowych upraw opium, z którego następnie produkuje się heroinę, znajduje się w Afganistanie, głównie w południowo-zachodnich prowincjach opanowanych przez talibów. Ze sprzedaży narkotyków islamscy bojownicy finansują walkę zbrojną.

Prawdziwy powód: susza

Główną przyczyną spadku produkcji opium jest susza. Spowodowała ona także nieurodzaj zbóż, co z kolei wywołało wzrost ich cen. Stąd uprawa zboża stała się korzystną, legalną alternatywą dla opium. W raporcie UNODC chwali się propagowanie wśród rolników alternatywnych upraw i jako przykład podaje prowincję Nangarhar, gdzie zupełnie wyeliminowano uprawę maku opiumowego.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: aptn