TVN24 | Świat

"Dwie nowe szczepionki" przeciw grypie trafiły na listę leków refundowanych

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Problemy ze szczepieniami na grypę
Problemy ze szczepieniami na grypęTVN24
wideo 2/4
TVN24Problemy ze szczepieniami na grypę

Na najnowszej, wrześniowej liście refundacyjnej znalazły się między innymi szczepionki przeciw grypie - donosowa dla dzieci od 3 do 5 lat i iniekcyjna dla dorosłych do 65 lat, chorujących na przewlekłe schorzenia - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. - To są dwie nowe szczepionki - sprecyzował.

- Na listę refundacyjną wchodzą nowe szczepionki dla pacjentów, by przeciwdziałać grypie. To są dwie nowe szczepionki. Donosowa dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Będzie ona w połowie refundowana. Dodatkowo szczepionka dla dorosłych, do 65. roku życia z chorobami współistniejącymi, na przykład z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach i dla kobiet w ciąży - wyjaśnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Dodał, że jednocześnie szczepionka, która była do tej pory stosowana z odpłatnością 50 procent dla osób powyżej 65 lat, ma być bezpłatna dla osób powyżej 75 lat. Dodatkowo też na wrześniowej liście znalazły się po raz pierwszy nieodpłatne leki dla kobiet w ciąży. - Znajdują się tutaj insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe, progesteron - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Lekarze obawiają się połączenia sezonu grypowego i wzrostu zakażeń koronawirusemTVN24

Ponadto w liście aptecznej pojawił się też lek dla pacjentów ze schizofrenią - Latuda. - Bardzo wiele lat nie było dla tych pacjentów żadnych nowych leków na liście. Obecnie pojawił się nowy lek, który ma bardzo dobry profil bezpieczeństwa i może być stosowany przez pacjentów cierpiących na tę chorobę i jednocześnie mających na przykład choroby kardiologiczne, cukrzycę. Na to czekali pacjenci i specjaliści - wyjaśnił Miłkowski.

Jeśli chodzi o choroby rzadkie, to na liście pojawiał się także lek o nazwie Qarziba dla młodych pacjentów z neuroblastomą. - To lek długo oczekiwany o wysokiej skuteczności, umożliwiający całkowite wyleczenie - ocenił. Wiceminister mówił też o tym, że pacjenci onkologiczni otrzymają dodatkową możliwość refundacji leków.

- Jest nowe wskazanie leku na chłoniaki (Adcetris), leki dla pacjentów z białaczką szpikową i ostrą białaczką limfoblastyczną (Ponatinib) czy z małopłytkowością dla dzieci (Nplate). Pacjenci, którzy korzystają z programu lekowego w zakresie przetaczania immunoglobulinami otrzymają kolejne opcje w podaniu podskórnym (Hizentra). Jeśli chodzi o leczenie raka płuca, to będzie można korzystać z nowego leku Alunbrig i poszerzono wskazania dla Opdivo. W terapii celowanej czerniaka umożliwiono leczenie najnowszym połączeniem lekami Mektovi i Braftovi oraz Opdivo i Yervoy - wymieniał.

Grypa może powodować powikłania
Grypa może powodować powikłaniaGrypa może powodować powikłania

Zaznaczył też, że uzupełniono terapię lekową dotyczącą raka piersi. - Teraz wszedł kolejny lek i ostatni Verzenios i po poszerzeniu również wskazań dla Kisqali. Tym samym zakończyliśmy po roku od rozpoczęcia refundacji cały program dla tej grupy pacjentek - oświadczył.

W chorobach autoimmunologicznych dodano kilka opcji terapeutycznych - we wrzodziejącej chorobie jelita grubego oraz w łuszczycowym zapaleniu stawów dopuszczono terapię doustną lekiem Xeljanz, a w łuszczycy ciężkiej dodano dwa nowe leki z grupy inhibitorów IL-23 - Skyrizi i Tremfya. - Pojawiło się kilkanaście nowych leków refundowanych oraz wiele nowych wskazań poszerzających grupy pacjentów włączonych do leczenia - podsumował wiceminister Miłkowski.

Autor:asty//now

Źródło: PAP