Moskwa ostrzega Radio Swoboda i Głos Ameryki

Według nowego prawa za "zagranicznych agentów" będzie można uznać media zagraniczne

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji ostrzegło rosyjską redakcję Radia Wolna Europa/Radio Swoboda oraz rozgłośnię Głos Ameryki o możliwości nałożenia na nie restrykcji przewidzianych przez przyjętą w środę przez Dumę ustawę o mediach - "zagranicznych agentach".

Portal finansowanego przez Kongres USA Radia Wolna Europa/Radio Swoboda (RFE/RL) informuje, że rosyjski resort sprawiedliwości skierował do redakcji co najmniej trzy ostrzeżenia.

Restrykcje wobec mediów

Zdaniem RFE/RL 15 listopada ministerstwo wysłało pisma do Radia Swoboda, regionalnego serwisu Ideal Reality, koncentrującego się na regionie Powołża, oraz do kanału Current Time, rosyjskojęzycznej telewizji prowadzonej wspólnie przez RFE/RL i Głos Ameryki. W dokumentach nie sprecyzowano, jakie kroki mogą być podjęte wobec tych mediów. Oświadczono jedynie, że na działalność redakcji Radia Swoboda i Current Time mogą być nałożone restrykcje. W wydanym w środę oświadczeniu Radio Wolna Europa zapewniło, że "będzie kontynuować dziennikarską pracę", podkreślając, że celem działalności rozgłośni jest dostarczanie obiektywnych i prawdziwych informacji odbiorcom w różnych krajach świata, w tym w Rosji.

Zmiany wprowadzone przez Dumę

Zgodnie z przyjętymi jednomyślnie przez Dumę Państwową, niższą izbę rosyjskiego parlamentu, zmianami za "zagranicznych agentów" będzie można uznać media zagraniczne o różnej formie prawnej - "osoby prawne zarejestrowane na terytorium obcego państwa", jak i "struktury zagraniczne niemające formy osoby prawnej". Kryterium, na którego podstawie taki podmiot zaliczony zostanie do "mediów zagranicznych", stanowić będzie otrzymywanie funduszy "lub innego majątku" od obcych państw, ich organów państwowych, obywateli innych krajów, organizacji międzynarodowych "lub osób przez nie upoważnionych". Do mediów - "zagranicznych agentów" stosować się będą analogiczne zasady, które istnieją obecnie w Rosji wobec organizacji pozarządowych mających status "zagranicznego agenta".

To między innymi restrykcyjne wymogi dotyczące sprawozdawczości oraz nakaz oznaczania swoich materiałów informacją o statusie "zagranicznego agenta". Uchwalone w Dumie przepisy nie wymieniają konkretnych mediów. Opierając się na wypowiedziach parlamentarzystów, prognozowano dotąd, że nowe prawo może dotyczyć mediów amerykańskich: telewizji CNN, radiostacji Głos Ameryki oraz Radia Swoboda. Wymieniane są także rosyjskojęzyczne redakcje niemieckiej rozgłośni Deutsche Welle i brytyjskiej BBC. Parlamentarzyści prezentowali przepisy jako odpowiedź na kroki podjęte w USA wobec działającej tam stacji RT America - kanału państwowej rosyjskiej telewizji RT. Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, która powinna teraz zaakceptować poprawki, zbierze się 22 listopada.

Autor: mart//kg / Źródło: PAP