Na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. W Polsce odbywa się on pod hasłem „Walka z ubóstwem – wiele robimy osobno, zróbmy to wspólnie” .
Ubóstwo jest jedną z największych bolączek dzisiejszego świata, bo każdego dnia na skutek ubóstwa umiera ponad 50 tys. ludzi. Według danych Banku Światowego, około 1 miliarda ludzi na żyje w skrajnej nędzy, za mniej niż 1 dolara dziennie. Za mniej niż dwa dolary żyje ponad 2,5 miliarda mieszkańców Ziemi.
Tam, gdzie ludzie są skazani na życie w nędzy, łamane są Prawa Człowieka. Jednoczenie się dla ich poszanowania jest najświętszym obowiązkiem... ks. Józef Wrzesiński
Z powodu niedożywienia i złych warunków życia, każdego roku umiera ponad 10 milionów dzieci poniżej piątego życia. Ponad 200 milionów dzieci musi pracować na utrzymanie swoich rodzin. 800 milionów ludzi kładzie się spać głodnych każdego dnia.
To właśnie by o ich losie przypomnieć ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.
Obchody w Polsce
Według przewodniczącej komitetu organizacyjnego Małgorzaty Lelonkiewicz, w Polsce około 50 proc. obywateli żyje poniżej minimum socjalnego, a około 12 proc. poniżej minimum egzystencji. "Celem poszczególnych imprez programu musi być pokazanie, że ludzie ubodzy, mimo bardzo trudnej sytuacji materialnej i społecznej, muszą być traktowani jako równoprawni obywatele i że jest to solidarnościowym obowiązkiem społeczeństwa" - czytamy z założeniach programowych polskich obchodów.
"Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem jest wezwaniem społeczności światowej o solidarne wsparcie dla osób dotkniętych brakiem podstawowych środków do życia, który jest powodem utrudnienia dostępu do podstawowych usług w zakresie kształcenia czy ochrony zdrowia, a w konsekwencji także wykluczenia społecznego, marginalizacji i dyskryminacji" - napisał o inicjatywie Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.
Ustanowienie i Cele Milenijne
Pomysłodawcą dnia, który przypominałby o losie najuboższych, był francuski ksiądz Józef Wrzesiński. To na jego apel 17 października 1987 roku obrońcy praw człowieka i osoby żyjące w nędzy zgromadzili się w Paryżu, by oddać hołd ofiarom głodu, obojętności i przemocy. Także po to, by wyrazić solidarność z najbiedniejszymi i tymi, którzy walczą o poprawienie ich losu.
W 1992 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, widząc wielką skalę problemu, ustanowiła Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Jest on powiązany z tzw. Celami Milenijnymi. W 2000 roku przedstawiciele 189 państw przyjęli Milenijne Cele Rozwoju, które przewidują zmniejszenie do 2015 roku zjawiska nędzy o połowę.
Źródło: TVN, tvn24.pl