Miasto-fantom straszy w Google

Aktualizacja:
 
W Google jest, w rzeczywistości - niemaps.googel.pl

W internecie można znaleźć wszystko. Jak się okazuje, nawet to, czego nie ma. Argleton w hrabstwie Lancashire pojawia się na mapach Google oraz internetowych katalogach, sęk w tym, że taka miejscowość po prostu nie istnieje.

Na mapie Google nieistniejące w realu Argleton pojawia się blisko drogi M58. Teraz Google oraz firma, która dostarczała dane do map głowią się jak mogło dojść do takiej pomyłki.

Celowa pomyłka

Jedna z teorii mówi, że Argleton znalazło się na mapie Google nie przez przypadek. Zdaniem jej zwolenników, miejscowość została dodana celowo, jako swego rodzaju pułapka dla tych, którzy pokusiliby się kopiować wykresy.- To mogła być celowa pomyłka, żeby ludzie nie kopiowali map. Czasami twórcy map dodają fałszywe ulice, bo taki błąd pomaga udowodnić, że (mapa) została skradziona - powiedział Joe Moran z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Tak zwane ulice-pułapki są często wprowadzane przez kartografów na internetowe mapy, jednak zmiany (jak sama nazwa wskazuje) są niewielkie i nie dotyczą całych miejscowości.

Zobaczyli i uwierzyli

Sprawa zaintrygowała Roya Bayfielda, z położonej „obok” wirtualnego Argleton miejscowości. - Mój kolega zauważył nieprawidłowości na mapie Google. Pomyślałem sobie: muszę tam dotrzeć relacjonował Bayfield.

- Zacząłem tworzyć fantazje na temat tego miejsca, alternatywnego Uniwersum, świata na kształt Narnii. Byłem zafascynowany pojawieniem się nieistniejącego miejsca, które stworzyła siła internetu - powiedział. I poszedł. Kiedy jednak dotarł na wskazany przez usługę Google miejsce, zobaczył tylko puste pola.

Google odpowiada

Co na to wszystko Google? - Większość informacji jest poprawna, ale zdarzają się błędy - przyznaje rzecznik firmy. Zapewnia jednocześnie, że nieustannie trwają prace nad jakością, trafnością informacji dostępnych na mapach Google.

Danych do mapy dostarczała Holenderska firma Tele Atlas. Również jej przedstawiciele nie umieli wytłumaczyć skąd taka pomyłka. - Błędy takie, jak ten nie są częste, naprawdę nie mogę wytłumaczyć, jak takie anomalie wkradają się do naszej bazy - mówił rzecznik. I zapewnił, Argleton już zostało usunięte z ich map.

Źródło: telegraph.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: maps.googel.pl