Mieli szpiegować dla MI6. Pekin podjął "zdecydowane działania" wobec małżeństwa

Źródło:
Reuters, PAP
Obrazek z zaszyfrowaną wiadomością. Tak brytyjski wywiad poszukuje kandydatów do pracy
Obrazek z zaszyfrowaną wiadomością. Tak brytyjski wywiad poszukuje kandydatów do pracyMaciej Woroch/Fakty TVN
wideo 2/2
Obrazek z zaszyfrowaną wiadomością. Tak brytyjski wywiad poszukuje kandydatów do pracyMaciej Woroch/Fakty TVN

Chińskie władze poinformowały, że mają dowody na to, że brytyjski wywiad MI6 zwerbował dwoje chińskich obywateli w celu szpiegowania na rzecz Wielkiej Brytanii. Pekin przekazał, że podjął "zdecydowane działania" wobec małżeństwa.

Obywatel Chin o nazwisku Wang, który przybył do Wielkiej Brytanii w ramach programu wymiany studenckiej w 2015 roku był zapraszany w tym okresie na kolacje i wycieczki potajemnie organizowane przez MI6 - podało w oświadczeniu Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chin.

Resort twierdzi, że Wang, który w tamtym czasie pilnie potrzebował pieniędzy, został zwabiony do pracy konsultingowej w niepełnym wymiarze godzin za wysokie wynagrodzenie, zanim personel MI6 zwrócił się do niego z propozycją współpracy. W zamian za szpiegowanie na rzecz rządu brytyjskiego obiecywano mu duże pieniądze i gwarancje bezpieczeństwa. Mężczyzna się zgodził - pisze Reuters, powołując się na oświadczenie chińskiego ministerstwa.

Siedziba MI6 w LondynieShutterstock

Po przejściu szkolenia szpiegowskiego MI6 miało wysłać Wanga z powrotem do Chin w celu zebrania danych wywiadowczych i zaoferowano mu podwojenie wynagrodzenia, jeśli przekona do współpracy swoją żonę, Panią Wang, zatrudnioną w "kluczowej jednostce rządowej", na co kobieta wyraziła zgodę.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego Chin poinformowało w mediach społecznościowych, że sprawa przeciwko dwóm szpiegom, "którzy byli pracownikami chińskiej centralnej agencji państwowej", jest przedmiotem dalszego dochodzenia.

Chińskie ministerstwo nie podało żadnych szczegółów na temat rodzaju informacji przekazywanych przez małżeństwo Wang.

Wzajemne oskarżenia

Chiny i Wielka Brytania od miesięcy oskarżają się o działania szpiegowskie, które zagrażają ich bezpieczeństwu narodowemu - przypomina agencja Reutera.

W styczniu władze w Pekinie twierdziły, że MI6 wykorzystało obcokrajowca w Chinach do zbierania tajemnic i informacji. Z kolei w kwietniu Wielka Brytania oskarżyła dwie osoby o dostarczanie wrażliwych informacji Chinom, a w maju oskarżyła trzy osoby o działalność na rzecz Hongkongu.

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images