Merkel: wybór Tuska to symboliczny wyraz cudu wolności

Merkel chwali TuskaEPA

Powierzenie premierowi Polski Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej jest "symbolicznym wyrazem cudu wolności i pokoju w Europie" - stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel w przemówieniu z okazji 24. rocznicy zjednoczenia Niemiec.

Merkel w piątek wezwała Europejczyków do udzielenia wsparcia Ukrainie i innym krajom Europy Wschodniej, wyznającym europejskie wartości i walczącym o prawo do własnej drogi rozwoju.

- My, Niemcy, nie możemy innym odmawiać tego, co sami - przy pokojowej akceptacji wspólnoty międzynarodowej, w tym także ówczesnego ZSRR - uzyskaliśmy w procesie zjednoczenia kraju: prawa do decydowania o własnej przyszłości - powiedziała Merkel podczas centralnych uroczystości Dnia Jedności Niemiec w Hanowerze. Wśród krajów zasługujących na wsparcie umożliwiające im "swobodny wybór drogi" wymieniła oprócz Ukrainy "przykładowo" Mołdawię i Gruzję.

"Nieodzowne sankcje"

Merkel podkreśliła, że prawo międzynarodowe i terytorialna integralność państwa, będące fundamentalnymi zasadami pokojowego współżycia po II wojnie światowej w Europie, zostały "jawnie podeptane" i zastąpione dawnym sposobem myślenia, zgodnie z którym kraje sąsiednie nie są partnerami, lecz są traktowane jak "strefa wpływów". Merkel podkreśliła, że pogwałcenie fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego wymaga "zdecydowanej wspólnej odpowiedzi". Jak powiedziała, sankcje nałożone przez 28 krajów UE na Rosję są taką właśnie zdecydowaną odpowiedzią. - Zastosowaliśmy je, ponieważ były nieodzowne - zauważyła Merkel. Zastrzegła, że restrykcje "nie są celem samym w sobie" i nie są sprzeczne z polityką "podtrzymywania kanałów rozmów" z Moskwą. Jak przypomniała, rozmowy z Kremlem toczyły się "nawet w szczytowym okresie zimnej wojny", a RFN utrzymywała stosunki dyplomatyczne z ZSRR od 1955 roku.

Pochwała Tuska

Jak podkreśliła Merkel, Niemcy prowadzą politykę "twardości i dialogu", walcząc o zwycięstwo siły prawa nad zasadą prawa silniejszego. Merkel wspomniała też o rozszerzeniu 10 lat temu UE o dziesięć nowych krajów, w tym Polski. Powierzenie premierowi Polski Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej jest jej zdaniem "symbolicznym wyrazem cudu wolności i pokoju w Europie". W uroczystościach w Hanowerze uczestniczyli prezydent Niemiec Joachim Gauck i szefowie obu izb parlamentarnych Bundestagu i Bundesratu - Norbert Lammert i Christian Weil. 3 października 1990 roku wszedł w życie traktat zjednoczeniowy, na mocy którego terytorium NRD zostało włączone do Republiki Federalnej Niemiec.

Autor: nsz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Tagi:
Raporty: