Merkel z Lampą Pokoju Świętego Franciszka. Wspomniała Solidarność, Jana Pawła II i Wałęsę

TVN24

Merkel otrzymała w Asyżu Lampę Pokoju Świętego Franciszkareuters tv (dźwięk oryginalny)
wideo 2/3

Uznanie dla zasług polskiej Solidarności i hołd dla świętego Jana Pawła II wyraziła kanclerz Niemiec Angela Merkel, odbierając w Asyżu w sobotę Lampę Pokoju Świętego Franciszka, nagrodę przyznaną jej przez franciszkanów.

Nagrodę tę Angela Merkel dostała za "działalność na rzecz pojednania i pokojowej koegzystencji między narodami" oraz zaangażowanie na rzecz uchodźców.

"Nie lękajcie się"

W wystąpieniu Merkel wyraziła uznanie dla polskiej Solidarności oraz świętego Jana Pawła II za wkład w zmianę oblicza Europy i danie jej nadziei po latach zimnej wojny. Przywołała słowa polskiego papieża "Nie lękajcie się" i przypomniała pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny. Wspomniała również Lecha Wałęsę, laureata tej samej nagrody, którą otrzymała. Kanclerz Niemiec apelowała do krajów europejskich o zaangażowanie na rzecz uchodźców.

"Otworzyła granice z odwagą"

Na uroczystość przyznania Lampy Pokoju szefowej niemieckiego rządu w bazylice w Asyżu przybyli premier Włoch Paolo Gentiloni i były szef rządu, były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi. Obecny był prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, który otrzymał tę nagrodę przed rokiem i teraz przekazał ją Merkel. Santos podkreślił, że nagroda dla kanclerz jest wyrazem uznania dla jej "współczucia" i "solidarności". Tłumacząc znaczenie nagrody i powody jej przyznania, rzecznik klasztoru franciszkanów w Asyżu ojciec Enzo Fortunato powiedział, że Angela Merkel "w najtrudniejszym i najbardziej bolesnym okresie biblijnej migracji narodu syryjskiego otworzyła granice z odwagą i determinacją, rzucając również wyzwanie opinii publicznej".

Autor: momo / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: