Merkel o polityce migracyjnej: chodzi o przyszłość Niemiec i Europy


Angela Merkel wezwała w środę do wspólnego działania i podkreśliła, że przyszłość Niemiec i Europy zależy od rozwiązania kwestii migracji. Było to pierwsze przemówienie niemieckiej kanclerz w Bundestagu po zawarciu porozumienia z CSU dotyczącego polityki azylowej.

- Chodzi o przyszłość Niemiec i Europy - powiedziała Merkel, odnosząc się do polityki migracyjnej.

Kanclerz podkreśliła potrzebę ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej i współpracy z afrykańskimi państwami, by zwalczać nielegalną migrację. - Migracja to problem światowy, który wymaga globalnych rozwiązań - oświadczyła. Wezwała również parlamentarzystów do "współpracy dla lepszego świata".

Podkreśliła, że poszukujący azylu "nie mogą sami decydować," czy ich wnioski będą akceptowane. Zapewniła, że wraz z ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem, z którym w poniedziałek po wielu tygodniach sporu zawarła porozumienie w sprawie polityki migracyjnej, będzie prowadziła rozmowy z krajami Unii, by zawrzeć z nimi umowy w tej kwestii.

Kanclerz powtórzyła, że jest zadowolona z porozumienia, do którego doszło na ubiegłotygodniowym szczycie unijnym w Brukseli i oceniła, że "już dużo osiągnęliśmy w sprawie migracji". Wspomniała o "różnych interesach" państw członkowskich w kwestii migracji.

W przemówieniu Merkel wezwała również do kompromisu w sporze handlowym z USA i obiecała reformę systemu podatkowego. Oceniła, że jej rząd odnotowuje sukcesy gospodarcze, podkreślając dobry stan budżetu oraz niskie bezrobocie w Niemczech.

"Zawiodła pani wszędzie. Nic nie osiągnęła"

Polityka migracyjna kanclerz nie przekonała członków antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Przed wystąpieniem szefowej rządu współprzewodnicząca tej partii Alice Weidel wezwała Merkel do rezygnacji.

- Pod pani rządami Niemcy przestały być gwarantem stabilności, stając się "czynnikiem chaosu" (...). Zawiodła pani wszędzie. Nic nie osiągnęła - powiedziała w Bundestagu polityk AfD.

Obserwatorzy oczekują obecnie na decyzję współtworzącej niemiecki rząd SPD w sprawie akceptacji porozumienia między CDU Merkel i CSU Seehofera. Dotychczas, plan SPD dotyczący migracji zakładał między innymi sprzeciw wobec centrów tranzytowych, brak jednostronnych działań podejmowanych przez Niemcy, większą pomoc dla Włoch i Grecji oraz dokładniejsze kontrole na zewnętrznych granicach Unii.

Porozumienie osiągnięte w poniedziałek wieczorem między CDU a CSU zażegnało spór o imigrację, który groził końcem chadeckiego sojuszu i upadkiem niemieckiego rządu. Przewiduje ono między innymi stworzenie centrów tranzytowych dla migrantów, odsyłanie poszukujących azylu na granicy austriacko-niemieckiej, jeżeli są oni zarejestrowani w innym państwie UE oraz umowę Berlina z Wiedniem w kwestii polityki migracyjnej.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości