Tablicom, upamiętniającym Polaków zamordowanych w Twerze przez NKWD, grozi demontaż - ujawnił dziennik "Kommiersant", powołując się na stowarzyszenie Memoriał, dokumentujące zbrodnie stalinowskie. Prokuratura "nie znalazła dowodów" na to, że właśnie pod tym adresem rozstrzeliwano Polaków, przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie.
Jak podał w sobotę "Kommiersant", chodzi o dwie tablice, umieszczone w Twerze na budynku Uniwersytetu Medycznego przy ul. Sowieckiej 4, które upamiętniają Polaków zamordowanych w tym miejscu i ofiary NKWD w obwodzie kalinińskim (obecnie twerskim).
Według rosyjskiego Memoriału, który zajmuje się badaniem i dokumentowaniem represji w ZSRR, prokuratura ustaliła w ramach kontroli, że decyzja o zamieszczeniu tablic w tym miejscu była błędna.
"Nieścisłość" w adresie
Jak podał Memoriał, cytowany przez "Kommiersanta", w decyzji komitetu wykonawczego Rady Miejskiej Tweru z 9 września 1991 roku prokuratura znalazła nieścisłość – wskazany jest adres ul. Sowiecka 2, a nie Sowiecka 4.
Według informacji Memoriału przekazanych dziennikowi, prokuratura "nie znalazła dowodów" na to, że przy Sowieckiej 4 rozstrzeliwano Polaków, przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie.
"Według naszych informacji w piątek 29 listopada w administracji Tweru odbyła się narada komisji toponimicznej (zajmującej się nazewnictwem - red.). Na tej naradzie miała zapaść decyzja dotycząca zasadności znajdowania się dwóch tablic pamiątkowych na budynku Uniwersytetu Medycznego w Twerze, gdzie w czasach stalinowskich znajdował się obwodowy Zarząd NKWD" – napisał Memoriał w oświadczeniu.
6295 zamordowanych Polaków
W miejscowości Miednoje pod Twerem, gdzie znajduje się kompleks upamiętniający ofiary Katynia, w zbiorowych grobach spoczywa 6295 Polaków zamordowanych wiosną 1940 roku w siedzibie NKWD w Twerze, a wcześniej przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie.
W Miednym spoczywają również obywatele radzieccy, którzy zostali zgładzeni przez NKWD w czasie Wielkiego Terroru (w latach 30. XX wieku). Jak podawał "Kommiersant", historycy szacują, że jest ich około 5 tysięcy, a ich nazwiska w większości pozostają anonimowe.
17 września stowarzyszenie Memoriał zaprezentowało księgę pamięci, zawierającą listę Polaków - ofiar zbrodni katyńskiej zamordowanych w Twerze. W publikacji znajdują się opublikowane po raz pierwszy po rosyjsku biogramy i zdjęcia ofiar, a także materiały z ekshumacji, przeprowadzonych w Miednym w 1991 roku i w 1995 roku.
Autor: tas//rzw / Źródło: PAP