Przyjmowali komunię, gdy zawalił się dach kościoła. Wzrósł bilans ofiar. Nagranie momentu tragedii

Aktualizacja:
Autor:
pb,ks//az,tok
Źródło:
Reuters, PAP

Co najmniej 15 osób zginęło, a około 60 zostało rannych, gdy w kościele w meksykańskim mieście Madero podczas mszy zawalił się dach. Do tragedii doszło, gdy wierni przyjmowali komunię świętą. Na miejscu nadal pracują służby. W środku przebywać miało około 100 wiernych.

Do tragedii doszło w niedzielę w mieście Madero w stanie Tamaulipas w północno-zachodniej części Meksyku. Podczas mszy świętej w wypełnionym wiernymi kościele zawalił się dach. Według świadków zdarzenia w świątyni odbywała się uroczystość chrztu. W środku przebywać miało około 100 wiernych.

Jak wynika z informacji meksykańskiej obrony cywilnej przekazanych stacji telewizyjnej Azteca, do poniedziałkowego popołudnia potwierdzono zgon 15 osób, które przebywały w świątyni w trakcie wypadku. Z ustaleń stacji telewizyjnej wynika, że spod gruzów wydobyto dotychczas 10 osób uwięzionych po zawaleniu się konstrukcji świątyni. W sumie rannych zostało w zdarzeniu około 60 osób.

ZOBACZ TEŻ: Powódź w Meksyku. Są ofiary śmiertelne, trwają poszukiwania zaginionych

Meksyk. Zawalił się dach w kościele, władze o przyczynach katastrofy

Jose Armando Alvarez, biskup z diecezji Tampico przekazał, że dach świątyni zawalił się, gdy wierni przyjmowali komunię świętą. Dodał, że trwają działania, aby wydostać ludzi, którzy zostali uwięzieni pod gruzami. W akcji ratunkowej bierze udział kilkaset osób z obrony cywilnej, Czerwonego Krzyża oraz lokalnych mieszkańców.

Krajowa Służba Sejsmologiczna Meksyku wykluczyła, aby w momencie zawalenia się dachu w rejonie świątyni miało dojść do trzęsienia ziemi.

Administracja stanu Tamaulipas poinformowała, że prawdopodobną przyczyną zawalenia się dachu była wada konstrukcji budynku. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące moment zawalenia się dachu i unoszące się kłęby dymu.

Wybudowany w 1993 roku kościół przed 10 laty poddany został remontowi. Do czasu niedzielnej tragedii nic nie wskazywało jednak, aby w budowli były mankamenty konstrukcyjne.

Instytucja zajmująca się ochroną praw człowieka w Tamaulipas opublikowała na Facebooku zdjęcia ruin kościoła oraz służby działające na miejscu. Cuéllar podziękował lokalnym przedsiębiorcom, którzy wsparli służby, dostarczając im sprzęt niezbędny do przeszukiwania gruzów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pb,ks//az,tok

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Protección Civil Tamaulipas