Meksyk rozmieszcza w metrze tysiące gwardzistów po serii "nietypowych działań"

Autor:
mm
Źródło:
Reuters

Ponad 6 tysięcy członków Gwardii Narodowej zostanie rozmieszczonych na stacjach i innych obiektach stołecznego metra - w czwartek poinformowała burmistrz miasta Meksyk, Claudia Sheinbaum. Jak wyjaśniła, decyzja ta zapadła po serii ostatnich zdarzeń w metrze, które nazwała "nietypowymi".

Burmistrz miasta Meksyk Claudia Sheinbaum 12 stycznia poinformowała o zwróceniu się do prezydenta z prośbą o rozmieszczenie Gwardii Narodowej w obiektach stołecznego metra. Jak zauważa agencja Reutera, burmistrz jest bliską sojuszniczką polityczną prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, a jej wystąpienie miało miejsce podczas cotygodniowej konferencji prasowej głowy państwa.

"Nietypowe działania" w metrze

Jak przypomina Reuters, 7 stycznia doszło do zderzenia pociągów, w którym jedna osoba zginęła, a 57 zostało rannych. Według burmistrz tego samego dnia na innej stacji doszło do "innego problemu", kolejny "wypadek" miał miejsce następnego dnia, a 11 stycznia jeszcze kolejny z udziałem wagonu serwisowanego dzień wcześniej. - W metrze dochodzi do nietypowych działań - stwierdziła Claudia Sheinbaum nie przekazując szczegółów dotyczących charakteru tych problemów i wypadków.

Reuters przypomina, że w maju 2021 roku zawaliła się także kładka łącząca dwie stacje metra doprowadzając do śmierci 26 osób. Krewni i znajomi ofiar narzekali po tych wypadkach na kiepski stan, w jakim znajdować się ma stołeczne metro. Sprawa ta została również przypomniana po czwartkowym wystąpieniu burmistrz.

ZOBACZ TEŻ: Ostrzelane samoloty po zatrzymaniu szefa kartelu narkotykowego, chwile grozy na pokładzie. Nagranie

"Nie sądzę, by to był sabotaż"

Gwardziści mają zostać rozmieszczeni w obiektach metra na razie na kilka miesięcy, wspierając w ten sposób dozór i bezpieczeństwo. Pasażerowie metra, z którymi rozmawiała agencja, przeważnie z zadowoleniem komentowali rozmieszczenie gwardzistów, pozostawali jednak sceptyczni, na ile zapobiegnie to kolejnym wypadkom. Wielu z nich uważa również, że przyczyną kolejnych wypadków jest przede wszystkim niedofinansowanie i zły stan techniczny.

- Nie sądzę, by to był sabotaż, doszło do spięcia lub czegoś, ponieważ na torach metra są szczury i one przegryzły kable - stwierdził jeden z pasażerów, Diego Alberto Lara. - Myślę, że metro potrzebuje (lepszego) utrzymania, ale to duży zbieg okoliczności, że tak wiele przypadków wydarzyło się ostatnio - przyznał z kolei inny pasażer, Lucia Corsas. Jak zauważa agencja Reutera, Sheinbaum jest obecnie uważana za faworytkę rządzącej w Meksyku partii Morena do wskazania jako jej kandydatki w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ: Matki szukające dzieci znalazły na pustyni już 1520 ciał

Autor:mm

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości