"Brakuje 300 tysięcy 'ryjów'". Rosja szykuje mobilizację, wyznacza "następne miasto"

Źródło:
The Moscow Times, Wiorstka

Władze rosyjskie planują w najbliższym czasie zmobilizować co najmniej 300 tysięcy żołnierzy. Są potrzebni do rozpoczęcia operacji mającej na celu okrążenie drugiego co do wielkości miasta w Ukrainie, Charkowa - napisał niezależny rosyjski portal Wiorstka, powołując się na własne źródła.

"Następnym miastem, zgodnie z planem, jest Charków (...). A (jego zajęcie - przyp. red.) jest możliwe tylko w okrążeniu" - mówił rozmówca niezależnego portalu Wiorstka, zatrudniony w administracji prezydenta Władimira Putina. "Brakuje 300 tysięcy 'ryjów'. Wszystko jest przygotowane do mobilizacji numer dwa" - stwierdził.

Drugie miasto Ukrainy może być kolejnym celem

Rozmówca Wiorstki powiedział, że "nikt nie chce robić z Charkowa drugiego Mariupola", dlatego powstał pomysł, aby " uczynić z tego miasta wizytówkę, świadczącą o tym, że Rosjanie potrafią walczyć w cywilizowany sposób".

Informację w sprawie planów dotyczących zmobilizowania 300 tysięcy żołnierzy miał potwierdzić w rozmowie z niezależnym portalem także rozmówca zatrudniony w jednej ze struktur Zachodniego Okręgu Wojskowego. Mówił, że rekrutacja na front może ruszyć już pod koniec marca.

Andrzej Zaucha o sytuacji na froncie i kolejnym celu ofensywy Rosjan
Andrzej Zaucha o sytuacji na froncie i kolejnym celu ofensywy Rosjan TVN24

Przygotowani Ukraińcy

Wiorstka podała, że do oblężenia Charkowa zostaną wysłani również ci, którzy obecnie bronią obwodu biełgorodzkiego i kurskiego przed ostrzałami Ukraińców.  

Portal utrzymuje, że jego dziennikarze rozmawiali także z osobami, utrzymującymi kontakty z żołnierzami ukraińskich sił zbrojnych. - Ukraińcy od dawna oczekują na atak armii rosyjskiej na kierunku charkowskim. Wiedzą również, że na wiosnę w Rosji może ruszyć kolejna mobilizacja - mówił rozmówca niezależnej redakcji.

W piątek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Pawluk oznajmił, że Rosja tworzy 100-tysięczne zgrupowanie wojska, które może być wykorzystane do natarcia na Ukrainę w lecie.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: The Moscow Times, Wiorstka

Tagi:
Raporty: