"Włochy nie będą nigdy jego obozem dla uchodźców"


"Włosi nie są niczyimi sługami czy niewolnikami" - napisał na Twitterze wicepremier, szef MSW Włoch i lider prawicowej Ligi Matteo Salvini. Słowa dotyczące sprawy uchodźców skierował do prezydenta Francji Emmanuela Macrona. "Włochy nie będą nigdy jego obozem dla uchodźców" - dodał.

"Macron chce otwartych portów? Jest Marsylia, jest Korsyka, ale Włochy nie będą nigdy jego obozem dla uchodźców. Włosi nie są niczyimi sługami czy niewolnikami. Koniec i kropka" - napisał w środę Salvini.

Na Twitterze i na Facebooku Salvini wicepremier Włoch zamieścił też swoją nagraną wypowiedź skierowaną do prezydenta Francji. Padają tam między innymi słowa: "Macron, Włochy nie przyjmują od ciebie rozkazów".

Spotkanie "było klapą"

We wtorek Matteo Salvini oświadczył, że poniedziałkowe spotkanie w Paryżu w sprawie rozdziału na obszarze Unii Europejskiej uchodźców uratowanych na Morzu Śródziemnym "było klapą". Według Salviniego na tym spotkaniu, "którego chcieli Francuzi i Niemcy", powtórzono jedynie, "że Włochy mają nadal być obozem dla uchodźców w Europie".

Rzym sprzeciwia się propozycji, by statki z uratowanymi migrantami mogły zawijać do portów we Włoszech lub na Malcie, a następnie by tych migrantów kierować do innych krajów Unii Europejskiej. Rząd włoski domaga się, by migranci mogli schodzić na ląd także w portach innych krajów, na przykład Francji.

Prezydent Macron krytykował nieobecność szefa włoskiego MSW na paryskim spotkaniu. Na to Salvini odpowiedział, że Włochy "podniosły głowę" i nie przyjmują żadnych rozkazów. "Jeśli Macron chce rozmawiać o migrantach, to niech przyjedzie do Rzymu" - oświadczył Włoch w poniedziałek wieczorem.

Nieformalne spotkanie w sprawie migracji

Tego dnia we francuskiej stolicy odbyło się nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych państw UE, poświęcone migracji w basenie Morza Śródziemnego. Macron ogłosił, że 14 państw UE zgodziło się na nowy, zaproponowany przez Niemcy i Francję, "solidarnościowy mechanizm" dotyczący alokacji uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów na obszarze Unii.

Spośród tej "14" osiem państw wyraziło zgodę na - jak to ujął Macron - "aktywny udział" w tym porozumieniu. Chodzi o Francję, Niemcy, Portugalię, Luksemburg, Finlandię, Litwę, Chorwację i Irlandię - podał Pałac Elizejski, nie wymieniając z nazwy pozostałych sześciu państw.

Autor: js//now / Źródło: PAP

Raporty: