Kim nie wpuści zagranicznych biegaczy. W Pjongjangu strach przed ebolą

Świat

wiki ( CC BY-SA 2.0) | Uri ToursUczestnicy Pyongyang Marathon 2012

Korea Północna zakazała udziału zagranicznym biegaczom w maratonie, który ma odbyć w kwietniu w Pjongjangu. Oficjalnym powodem jest obawa przed wirusem ebola.

Korea Północna leży tysiące kilometrów od epicentrum wirusa ebola, który zbiera śmiertelne żniwo w Zachodniej Afryce, gdzie zmarło ponad 9 tys. osób. W Korei Północnej nie było żadnego przypadku zakażenia tym wirusem.

Maraton tylko dla Koreańczyków z Północy

"Nasi północnokoreańscy partnerzy w Pjongjangu skontaktowali się z nami rano i poinformowali, że Pyongyang Marathon 2015 na dzień dzisiejszy został zamknięty dla biegaczy-amatorów i profesjonalistów z zagranicy" - napisał w oświadczeniu Nick Bonner z pekińskiego biura podróży Koryo Tours. "Powiedziano nam, że zakaz wprowadzono w związku ze środkami ostrożności i obawami przed wirusem ebola" - dodał.

Koryo Tours miało zorganizować podróż do Pjongjangu dla ok. 500 biegaczy. Inny tour-operator z Chin Young Pioneer Tours także potwierdził zakaz wjazdu dla zagranicznych turystów.

Obie firmy sprzedawały wycieczki do Pjongjangu, w tym wejściówkę na maraton. Cena wyjazdu wahała się od 790 do 1690 euro za osobę.

Izolowana od świata zewnętrznego stolica Korei Północnej, Pjongjang, jest gospodarzem międzynarodowego maratonu od 1981 roku. W ubiegłym roku w biegu po raz pierwszy wystartowali amatorzy z zagranicy.

Korea Północna odwołała także coroczne przedstawienie "Mass Games", zrobiony z ogromnym rozmachem pokaz gimnastyki artystycznej. W tym przypadku nie podano przyczyny.

Strach przed ebolą

Reuters zwraca uwagę, że granice Korei Północnej pozostają zamknięte dla zagranicznych turystów od października ubiegłego roku z powodu obawy przez epidemią wirusa eboli. Dla dyplomatów i pracowników organizacji humanitarnych wprowadzono obowiązkową 21-dniową kwarantannę.

"Nadal nie wiadomo, kiedy ponownie zostaną otwarte granice, ale poradzono nam, by nie odwoływać naszych wycieczek w marcu. Najprawdopodobniej pod koniec lutego może zmienić się sytuacja ws. granic" - napisał Bonner.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 2.0) | Uri Tours