Opozycja zbojkotowała negocjacje. Kryzys się pogłębi?


Fiaskiem zakończyły się wysiłki przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy zaprosili do Wiednia na rozmowy w celu rozwiązania kryzysu politycznego w Macedonii wszystkie główne partie w tym kraju - podała Komisja Europejska. W rozmowach nie wzięła udziału główna partia opozycyjna.

Przedstawiciele macedońskich partii politycznych zostali zaproszeni do stolicy Austrii na spotkanie z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa Johannesem Hahnem i trzema członkami Parlamentu Europejskiego. Udziału w rozmowach odmówiła jednak największa partia opozycyjna - Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM).

- Warunki zorganizowania spotkania nie zostały spełnione - oznajmił przedstawiciel Komisji Europejskiej w Wiedniu.

Opozycja: za wcześnie na wybory

Szef SDSM Zoran Zaew mówił wcześniej dziennikarzom, że prezydent Gjorge Iwanow "musi zmienić swoją haniebną decyzję w sprawie amnestii, sprzeczną z konstytucją". Dodał, że parlament musi też "uchylić datę wyborów, wyznaczonych na 5 czerwca, ponieważ nie są spełnione warunki demokratycznego, uczciwego i wiarygodnego głosowania".

Kryzys polityczny w Macedonii zaostrzył się, gdy w ubiegłym tygodniu Iwanow ogłosił amnestię dla 56 polityków ekipy rządzącej i opozycji zamieszanych w skandal podsłuchowy. Doprowadziło to do trzydniowych protestów tysięcy Macedończyków, którzy domagają się dymisji prezydenta oraz pociągnięcia do odpowiedzialności winnych polityków.

Decyzja Iwanowa o nagłym zakończeniu wszystkich dochodzeń prowadzonych w związku ze skandalem została ostro skrytykowana także przez Unię Europejską.

Jedną z afer, która ujrzała światło dzienne po odkryciu procederu podsłuchiwania przez ekipę rządzącą przeciwników politycznych i dziennikarzy jest ta dotycząca prawdopodobnego fałszowania od lat wyborów, w tym wyborów parlamentarnych z 2014 roku. Niezależny zespół prokuratorów powołany jesienią ub. roku na bazie umowy z UE ws. zażegnania kryzysu w kraju stwierdził, że w centralnym rejestrze w Macedonii figuruje prawie pół miliona niezidentyfikowanych obywateli. Zdaniem opozycji - umożliwia to fałszowanie wyborów na ogromną skalę.

Dwumilionowa Macedonia w 2005 roku uzyskała status kandydata do UE, ale przez sprzeciw Grecji, która kwestionuje nazwę kraju, negocjacje akcesyjne jeszcze się nie rozpoczęły.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: