"Luki w zabezpieczeniach". Władze nie zdążą ich usunąć przed wyborami w USA

Źródło:
PAP
Wybory w USA. Najnowszy sondaż pokazuje, że Kamala Harris obejmuje prowadzenie w kluczowych stanach
Wybory w USA. Najnowszy sondaż pokazuje, że Kamala Harris obejmuje prowadzenie w kluczowych stanach
Michał Sznajder/Fakty TVN
Wybory w USA. Najnowszy sondaż pokazuje, że Kamala Harris obejmuje prowadzenie w kluczowych stanachMichał Sznajder/Fakty TVN

Najlepsi hakerzy na świecie odkryli usterki w maszynach głosujących, które będą mogły być wykorzystywane w czasie wyborów prezydenckich w USA 5 listopada - podał w poniedziałek "Politico". Zdaniem ekspertów zabraknie czasu, by je naprawić przed głosowaniem.

Od 2017 roku co roku uczestnicy konferencji DEF CON w Las Vegas sprawdzają bezpieczeństwo systemu wyborczego w USA. Hakerzy podejmują próby włamania się do maszyn do głosowania, systemów weryfikujących tożsamość wyborców i zliczania głosów, próbując ominąć zapory sieciowe i środki bezpieczeństwa.

Jak czytamy w "Politico", po raz kolejny "znaleziono luki w zabezpieczeniach sprzętu do głosowania, ale ze względu na długi i skomplikowany proces ich usuwania naprawa nie zostanie wdrożona przed najbliższymi wyborami".

Portal zaznacza, że bezpieczeństwo w dniu wyborów prezydenckich budzi szczególne zainteresowanie. Ma to związek z rosnącymi obawami przed cyberatakami ze strony wrogów USA, w tym Iranu czy Rosji.

Przypomniano także sytuację z 2020 roku, kiedy bezpodstawne oskarżenia byłego prezydenta Donalda Trumpa, dotyczące oszustw wyborczych, podważyły zaufanie jego zwolenników co do wiarygodności wyników.

Głosowanie w Purcellville w stanie WirginiaMichael Reynolds/EPA/PAP

Władze nie zdążą usunąć usterek przed wyborami

"Odkrycia, które są ignorowane lub spotykają się ze sprzeciwem ze strony producentów maszyn do głosowania, coraz częściej są akceptowane przez Waszyngton" - czytamy na portalu.

Sami producenci tłumaczą, że nie mogą naprawić usterek w ciągu najbliższych 80 dni, gdyż proces certyfikowania systemu do głosowania jest złożony i długotrwały. Większość maszyn jest zablokowana na kilka tygodni przed wyborami.

Uczestnicy konferencji zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych tygodni opublikują raport dotyczący odkrytych usterek.

W 2016 roku rosyjscy hakerzy zaatakowali kampanię kandydatki Demokratów na prezydenta Hillary Clinton, a także włamali się do baz rejestracji wyborców w wielu okręgach wyborczych w Karolinie Północnej, Wirginii i w Arizonie, gdzie odnotowano nieprawidłowości.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Michael Reynolds/EPA/PAP